601 alcohol of houtgeest (CH3OH). Deze laatste stof met water verdund lost bij 40° C. zeer gemakkelijk Nitroglycerine op, doch niet het Nitrocellulose. Men verlaagt daarna de temperatuur van de Methijlalcohol op -j- 10° O. en krijgt daardoor een volledige afgifte der Nitroglycerine, die weder kan gebruikt worden. Om de chemische stabiliteit te verzekeren, kan men bij de bereiding van dit kruit direct bij de Nitroglycerine 1 a 2 °/0 Diphenylamin (C6H4(NH2)-2) voegen. Dat men eerst collodion schietkatoen met een groote hoeveelheid Nitroglycerine samenvoegde om dit later weder met moeite daaraan te ontnemen, was een fout, die door het „Nobelsche Dynamit Aktiengesellpchaft," onder toezicht van Lundholm en Sayer voorkomen werd. Zij merkten op, dat men een zeer innige en gelijkmatige vereeniging van zeer verschillende hoeveelheden Nitro cellulose met alle mogelijke oplossingsmiddelen voor explosieve stof fen verkrijgt, wanneer men Nitrocellulose en oplossingsmiddel in fijn verdeelden toestand brengt in een vloeistof, waarin beide niet oplossen. Deze stoffen zijn dan oplosbare of onoplosbare Nitrocellulose, Nitro- hydrocellulose. De vloeibare stoffen, met welke die materialen ver- eenigd kunnen worden, zijn organische Nitraten of Nitrosubstanties als Nitroglycerine C3HB(N03)3, Aethylnitraat (02H5)ND8, Nitro- benzol C6H5N02, Pikrinezuur C6H2(N02)3, enz. Bij het vermengen is het voldoende de eerste stoffen al roerende toe te voegen en de tweede soort in straal- of sproeivorm of eenige andere wijze in fijnverdeelden toestand aan te wenden. Door deze wijze van handelen is het mogelijk andere zelfstandig heden aan de samen te stellen explosiefstoffen toe te voegen. Zoo verkrijgt men door toevoeging van Natrium of Amonium-carbonaat een zeer innige verbinding der explosiefstoffen met zulke lichamen, die tegenwoordig voor de stabiliteit gebruikt worden, terwijl door oplossing van Aniline of Diphenylamin in de Nitroglycerine hetzelfde doel wordt bereikt. fla het mengen wordt de grootste hoeveelheid vloeistof door fi.1 - treeren, enz. weggenomen, waarop de verdere bereiding plaats heeft. Tegenwoordig gebruikt men meestal een verhouding van 50°/o col lodion schietkatoen en 50°/0 Nitroglycerine.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 73