602 De naam van Eallistietdie veel gebruikt wordt voor Nobelkruit, van welke hoedanigheid of korrelvorm, werd oorspronkelijk speciaal gegeven aan het dobbelsteenvormige Italiaansche geweerkruit van Nobel. Voor dat kruit wordt de gelatine, zooveel mogelijk gelijkmatig gege- latineerd zijnde, door walsen tot zeer dunne bladen verwerkt, waar uit mtn dan dikkere maakt door samenwalsing. Snijdt men zulk een saamgestelde plaat schuin ten opzichte van de oppervlakte door, dan kan men de afscheidingen zien, doch niet wannneer zij op de gewone wijze tot korrels gesneden zijn. De kleur is bij alle Nitroglycerine kruit iets donkerder dan bij zuiver Nitrocellulose kruit. Voor de ertillerie heeft Italië een soort Nobelkruit in vierkante reepen genaamd Filiet (van filo draad). De voor de bereiding van deze draden gebruikte persen zijn het eem door Hit am Maxim toegepast. Hij deed de Nitrocellulose in een cylinder met een vaste afsluitbare afvoerbuis, terwijl een tweede buis met verdere inrichting diende om, warneer de cylinder na in'bren- ging der Nitiocellulose gesloten was, de lucht er uit te pompen en daarna door die buis dampen van Aceton enz. toe te laten. Was er genoeg van het oplossingsmiddel ingebracht, dan sloot men de buis en door bydraulischen druk werd de inhoud in den vorm van een staaf door de vaste afvoerbuis uitgedrukt; aan deze buis kan men nu mondstukken met verschillend groote openingen schroeven om de verlangde dikte der draden of staven te krijgen. Is deze opening zoodanig, dat zij een ring vormt en men alzoo het kruit tot holle buizen perst, dan verkrijgt men het z.g. Macaroni kruit. Door messen, die loodrecht op de richting van de stangen zijn aangebracht, snijdt men het kruit op de verlangde lengte. Het Italiaansche filiet snijdt men op de lengte der kardoezen, voor iedere lading telt men het bepaalde aantal af en vereenigt ze tot bundels door ringen en kapsels uit het zelfde kruit saamgesteld. Yoor losse schoten gebruikt men het Italiaansche Nobelkruit m zeer fijne spaanders, die door hakkelen en freezen verkregen worden. In Engeland gebruikt men voor de losse schoten een dergelijk kruit; voor de scherpe schoten van land-en zeemacht bezigt men

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 74