603 een kruit van een andere samenstelling van Nitrocellulose en Nitro glycerine in ronden draadvorm, eveneens door een pers vervaardigd en Cordiet (Engelsch Cord) genaamd. ifchietkatoen, dat in Aetheralcohol onoplosbaar is, lost ook in Nitroglycerine niet op, doch Prof. Abel en Professor Dewar vonden in 1889, dat, wanneer men hooggenitreerd Nitrocellulose en Nitro glycerine in een gemeenschappelijk oplossingsmiddel bijv. Aceton (C2B3O.CH3) oplost en het oplossingsmiddel laat vervluchtigen, men niet zooals te verwachten was vloeibaar Nitroglycerine en Nitrocellulose verkrijgt, maar dat er een gelatine achterblijft. Deze gelatine heeft bij gelijke mengyerhouding een zeer veel grootere potentiate energie dan het Ballist iet. Macnab en Ristori vonden vcor de warmtehoeveelheid van een gelatine uit gelijke deelen Nitrocellulose bestaande, die 13,3 °/0 N. bevatte, 1061 caloriën per K.Gr. en voor Nitroglycerine 1410 caloriën het cordiet heeft echter met het oog op de in gebruik zijnde wapenen zulk een samenstelling gekregen (37 °/0 schietkatoen, 58 °/0 Nitro glycerine en 5 "Io vaseline), dat zijn warmteontwikkeling ongeveer gelijk is aan die van 't Ballistiet. Als gemiddelde wordt voor Niti oglycerine Nitrocellulose kruit 1300 caloriën aangenomen, terwijl gemiddeld de potentiaie energie van Nitrocellulose gelatinen door de steeds achterblijvende oplos- siogsbestanddeelen 1050 cal. is. Bij gelijke benutting der hoeveelheden potentiaie energie staan de ballistische arbeidsverhoudingen der beide kruitsoorten tot elkan der als 1300: 1050; door de grootere verbrandingssnelheid van het Nitroglycerine kruit is echter in korte vuurwppens de uitwerking beter. Zoo staat in het Italiaanschc 9 c.M. veldgeschut 0,46 K.G. Nobelkruit gelijk met 1,45 K.G. grof zwart kruit, terwijl in het Duitsche 8,8 c.M. veldgeschut 0,64 K.G. bladkruit uit zuiver Nitrocellulose gelijk staat met 1,5 K.G. zwart kruit en beide evengroote uitwerking hebben. De beide geschutsoorten en het kruit komen elkaar zoo zeer nabij, dat uit deze getallen het meerdere energie-effect van het Nitroglycerine kruit ontwijfelbaar spreekt. Yooral het Nitroglycerine kruit heeft de eigenschap, dat, geeft het al een groot gedeelte van zijn ontwikkelde warmte voor mechanisch

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 75