604 gebruik af, toch een groot gedeelte, dat niet verbruikt wordt, het wapen sterk verhit. Hebler heeft hierover veel geschreven; ook in het zoognaamde cordietproces, tusschen de aandeelhouders van het Nobelpatent en die van Abel en Dewar, komt deze kwestie voor. Is het Abel en Dewarkruit goed bruikbaar in handvuurwapenen en in veldgeschut, voor de groote kalibers is nog lang niet het laatBte woord gesproken. Dit en nog andere oorzaken, onder andere dat wat stabiliteit betreft het Nitroglycerine kruit niet gelijk staat met het Nitrocellulosekruit, hebben de groote staten steeds teruggehouden dit kruit in te voeren, vooral ook daar de kwestie, dat Nitroglycerine kruit iets minder ruimte inneemt, buiten bespreking kan blijven, daar de voor het zwarte kruit oorspronkelijk vastgestelde ruimte, voor welke rookzwakke kruitsoort ook, steeds groot genoeg is. Behalve Ballistiet en Cordiet bestaan er nog een groot aintal Nitroglycerine kruitsoorten, welker eigenaardigheden gewoonlijk alleen bestaan uit een of ander bijmengsel. Een tusschensoort tusschen Ballistiet en Cordiet is in Engeland door de kruitfabrikanten Curtis en André gepatenteerd. Dit pre paraat bestaat uit laag genitreerd in Aetheralcohol opgelost en hoog genitreerd slechts in Aceton en azijnaether oplosbare Nitrocel lulose, die te zamen met Aceton of azijnaether en Nitroglycerine gegelatineerd worden. Naast Nitroglycerine komt als explosief gelatineermiddel voor Nitrocellulose voor het Nitrobenzol [06H6(N02)]. Munroe maakte een rookzwak kruit door collodionvrije Nitrocel lulose met 0,9 a 1,8 deelen Nitrobenzol met 1 deel Nitrocellulose te gelatineeren, te walsen en te korrelen en door warm water en stoom te bewerken, waardoor een deel van het Nitrobenzol vervliegt en het kruit harder wordt, zoodat het den naam Induriet verkregen heelt. Een vereeniging der Munroesche Induratie, met het mengsysteem vao Lundholm en Sayer en een vereenvoudigde korrelmethode van Wolff en Co. te Walsrode geeft de vervaardigingswijze aan van een rookzwakke kruitsoort uit Nitrocellulose en Nitrobenzol door P. S. en F. C. Du Pont in Wilmington (Noord-Amerika). De Wolffsche korrelmethode bestaat daarin, dat aan de in de kneedmachine voorhanden gelatine een vloeistof toegevoegd wordt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 76