605 die zich wel met het oplossingsmiddel der Nitrocellulose maar niet met deze zelf verbindt. Bij het mengen en kneden ontstaat nu een geronnen toestand en bij voortgezet roeren een in kleine korrels afscheiden van de stof, welke korrels gedroogd en gezeefd worden. Zoo brengt men bijv. 10 K.G. Nitrocellulose en 10 K G. Azijnaether in de kneedmachine te zsmen, Iaat die een uur werken, voegt dan 5 K,G. water van 60° C. aan de gelatine toe en reeds na enkele minuten zal bij voortgezet roeren de massa in korrels zijn veranderd. Het verder roeren geeft de korrels een eenigszins afgeronde ge daante. Dit kruit is luchtig en poreus, daar het niet geperst of gewalst is, en voor oorlogsgebruik minder geschikt, doch goed voor jachtgebruik. De methode, om met een bij gewone temperatuur vloeibaar en langzamerhand vervluchtigend oplossingsmiddel, dat bij de verdere bereiding ten deele verdampt, ten deele in het kruit blijft, te gelatineeren, geeft steeds zeer onregelmatige eigenschappen op ballistisch gebied aan de producten. Ten eerste is het zeer moeielijk het vervluchtigen zoo te regelen, dat steeds gelijke hoeveelheden van het oplossingsmiddel in het kruit blijven, maar het is onmogelijk om het vervluchtigen later te beletten, wanneer het kruit gereed ishierdoor wordt en de po tentiate energie en de verbrandingssnelheid steeds gewijzigd. Dit zelfde euvel blijft bestaan, wanneer men bijv. door eenvoudige ver menging van Nitrocellulose met Nitrobenzol en daarna walsen en korrelen een rookzwak kruit bereidt en geringe hoeveelheden van het bij gewone temperatuur vloeibare en vluchtige oplossingsmiddel tegen den wil van den samensteller in het gelatinekruit achterblijven. Daarom tracht men bij het gelatineeren met Aceton, azijnaether enz. steeds het oplossingsmiddel Da het gelatineeren te verwijderen; dit gaat echter zeer moeielijk. De meeste gelatinekruitsoorten verraden dan ook nog na jaren welk oplossingsmiddel gebruikt is door den reuk van de aether. Onder dergelijke omstandigheden doet de vraag zich voor of het niet voordeeliger is om de amorphe toestand te scheppen door kleine hoeveelheden onder gewone omstandigheden vaste en niet vluchtige stoffen te vermengen. Zijn deze stoffen voor zich zelf onontplofbaar, zoo verminderen zij de ontbrandbaarheid en verbindingssnelheid van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 77