606 product aanmerkelijk; zijn zij echter explosief, al is dat ook in ge ringe mate, dan toch kan men met hen amorphe Nitrocellulose bereiden, die geheel de eigenschappen van kruit bezit. Men moet natuurlijk daartoe stoffen kiezen, wier smeltpunt lager is dan de reeds voor Nitrocellulose gevaarlijke temperatuur De lage ni- treering8producten van Phenol C6H3.OH, Benzol C6H6, Totuol C6H5CD3 en dergelijke organische verbindingen leveren een rijke keus van dergelijke stoffen op. De fabricatie van kruit door vereeniging van Nitrocellulose en gesmolten Dinitrobenzol, Dini- trotoluol, Trinitrophenol volgens het systeem Lundholm en Sayer behoeft geen verdere toelichting. Ook H. Giictler lost Nitrocellulose en andere Nitrokoolhydraten in gesmolten, bij gewone temperatuur vaste Nitrokoolwaterstoffen, als Dinitrotoluol, Trinitrophenol enz. in heet water op, waarna hij ver der Nitrocellulose aan deze gesmolten oplossing toevoegt. Dit door ge noemden fabrikant in den handel gebrachte jachtkruit heet Plastomeniet. Volgens Guttmann zou dit Plastomeniet bestaan uit 1 deel Nitrocellulose en 5 deelen Dinitrotoluol. Romocki zegt verder over deze kruitsoorten„wanneer het in de toekomst mogelijk is om een middel te vinden, Nitrocellulose met zulk een kleine hoeveelheid bij gewone temperatuur vaste koolhy draten te amorphyseeren, dat het product aan energie en ver- brandingssnelheid niet bij hot zuivere Nitrocellulosekruit achter staat, dan kunnen die kruitsoorten nog een schitterends toekomst hebben". Voor bijmengingsstoffen van niet organischen aard gebruikt men veeltjjds Kaliumnitraat en B iriumnitraat en ook wel Natrium nitraat, zelfs het hygroskopische doch volkomen zonder vast overblijfsel verbrandende Ammoniumnitraat. In Frankrijk heeft men een door von Bruneau uitgevonden jachtkruit vervaardigd, dat 83°/0 ge- gelatineerd Nitrocellulose en 17°/o dubbel chroomzure Ammoniak bevat; dit op zichzelf zeer zwakke explosieve zout bevat 40°/o chroom - metaal, het overblijfsel is gemakkelijk te verwijderen en zet zich niet aan het metaal vast, doch blijft het te betwijfelen of het chroomoxyd niet zeer uitsiijpend werkt, zoodat de Fransche kruitregie het voor getrokken loopsn als schadelijk verklaard heeft en het alleen bij schrootschoten te gebruiken is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 78