607 Minder bedenkelijk is de toevoeging van graphiet, dat veel gebezigd wordt om de sterke wrijving te verminderen. De toevoeging van anorganische stoffen maakt het kruit soms harder en droger, zooals bijv. hars doet; of taaier, zooals tanine in cordiet (niet ingevoerd); of opdrogend als lijnolie, ricinusolie bjj collodiondit gaat echter steeds ten koste van de gelijkmatigheid der uitwerking. In dit opzicht kan dus ook wellicht het amorphyseeren door gesmolten bij gewone temperatuur vaste nitrokoolhydraten van belang zijn voor de kruitfabricatie. Met de bijmenging van alcaliëa wordt uitsluitend stabiliseering van het Nitrocellulosekruit beoogd en wel dat dit bijmengsel kleine hoeveelheden achtergeblevene of zich ontwikkelende zuren neutra liseeren zal. In plaats van de alcalische zouten gebruikt men tegen woordig, met het oog op het volkomen vervluchtigen, organische stoffen als Aniline, Diphenylamin enz. Guttmann gelooft echter, dat zulke bijmengingen bij de tegenwoordige goede Nitrocellulosen te missen zijn en stelt de vraag of de alcalische bijmengsels niet dikwijls slechts zulke zuren binden, die zonder hunne reduceerende inwerking op de Nitrocellulose in het geheel niet vrijgeko men zouden zijn. Het bij de meeste gelatine kruitsoorten in zwang zijnde graphiteereD, kan als toevoeging bjjna niet genoemd worden (4; 0.5°/o), alleen wordt daardoor de ontbrandbaarheid merkbaar minder. De gedaanten waarin het rookz wakke kruit voor het verbruik voor komt, is reeds aangegeven; laat men de afwijkende vormen voor losse schoten weg, dan heeft men drie hoofdgroepen en wel1°, stukken met twee naar verhouding zeer groote evenwijdige vlakken (blad- kruit) 2°, stukken met in verhouding tot de overige afmetingen zeer groote lengte (staaf-, draad-, stangkruit) en 3°, stukken, welker afme tingen geen overheerschende afwijking vertoonen, dus korrels in den vorm van dobbelsteenen, kleine prisma's (doorsnede een gelijkzijdigen driehoek van 1.2 m.M. en een hoogte van 1 m.M. zooals bij het Zweedsche Apyrietkorte cylinders en verder in onregelmatigen kor relvorm met afgeronde hoeken of in bolvorm. Steeds zullen vele stukjes een lading uitmaken, een lading uit één stuk zou te langzaam verbranden. Danken wij ons nu, dat uit drie kruitsoorten van volkomen gelijke chemische samenstelling, dichtheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 79