608 enz. doch van verschillende gedaanten, aangegeven in de drie hoofd groepen, ladingen moeten worden Baamgesteld, dan is bij het bladkruit moeielijk het afwegen te ontgaanbij het draad- of staafkruit kan men het doel door aftelling bereiken als de staatjes enz. niet te dun zijn en hun aantal niet te groot is; bij den korrelvorm behoeft men slechts met de hand of machinaal af te meten om ladingen te krijgen van gelijk gewicht. Bij den bolvorm is de ligging der korrels het regel- matigst; de ladingen zijn hierbij dan ook het meest gelijk. Doch deze vorm is daarom Diet alleen de meest gewenschte, maar ook omdat de wijze, waarop de ontstekiDgsvlam zich in de lading ver deelt, de meest gunstige is. Dit is in hoofdzaak het standpunt waarop het rookzwakke kruit staat; de verdere volmaking door de zich ontwikkelende wetenschap zal zich hoogstwaarschijnlijk bepalen tot verbeteringen en minder tot ingrijpende omwentelingen zooals die, waardoor het oude zwarte kruit van zijn voetstuk werd gestooten. Hoort men soms gewagen, dat het rookzwakke kruit spoedig ook wel knalvrij zal zijn, dan zou dit daaruit voortvloeien, dat men de volgende bespiegeling houdt: „Er zijn lichtstralen, die door de lengte van hare golvingen zich aan onze oogen onttrekken, zoo zouden wij ook een knal ons kunnen denkeD, welks aantal trillingen de door von Helmholtz en andere geluidkun- digen vastgestelde waarnemingsgrens van ons gehoor 40000 trillingen per secunde) overschrijdt en die wij dus niet meer kunnen hooren. Afgezien nu van het feit, dat een explosie van een stof met zulke korte trillingen ongehoord brisant moet zijD, zal men hier niet alleen te doen hebben met het geluid, veroorzaakt door het verbranden van het kruit, maar ook met de trillingen, veroorzaakt wanneer de kogel den loop verlaat, het in beweging komen der geweerdeelen odz., allemaal zaken, die trillingen veroorzaker, welke door ons oor worden waar genomen, zoodat het knalvrije van het schot wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Hiermede zoude ik dit onderwerp, vrij naar Romocki's beroemd werk wedergegeven, kunnen besluiteD, ik wil echter ter vergelijking van verschillende kruitsoorten onderling en met het hierboven reeds genoemde plastomeniet nog de volgende tabel toevoegen. In dien staat in de bepaling der Y0 uit de V2 B gemeten snelheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 80