EE1V WERKELIJK LEGERBELiXG. Nu meer en meer blijkt, dat men een aanval van een buitenland- schen vijand op deze kolonie volstrekt niet onmogelijk acht en daartegen tant soit peu zijn maatregelen tracht te nemen, is het m. i. niet van belang ontbloot te wijzen op de remonteering van het Ned. Ind. Leger en eens na te gaan, of met de tegenwoordige wjjze van aanvulling het leger slagvaardig is en ook slagvaardig gehouden kan worden. Erkend moet worden, dat in de allereerste plaats het veldleger goed voor zijn taak berekend moet zijn en dat eerst daarna gedacht mag worden aan de doode weermiddelen, hoe onmisbaar deze laatste ook zijn voor de verdediging. Van het veldleger laat ik de categorieën menschen en wapenen buiten beschouwing om mijn aandacht uitsluitend aan de paarden te wijden. Kunnen deze laatste geacht worden het leger slagvaardig te maken tegen een buitenlandschen tegenstander Het wapen, dat bij deze vraag het meeste belang heeft, is onge twijfeld de cavalerie; voor haar is het toch een leve nsquaestie. De cavalerie is in den strijd tegen een Eur. tegenstander onmis baar, zoowel vóór, gedurende als na het gevecht (zie Leerboek der Tactiek door A. Hoogeboom en G. J. C. A. Pop, Dl. II Hoofdst. I I.). Hoe deze strijd ook gevoerd wordt, offensief-defensief of defensief-offensief, de cavalerie moet den bevelhebber kunnen inlichte^ omtrent 's vijands opmarsch, moet sterkte en wapensoort etc. kunnen aangeven, in één woord moet de meest volledige inlichtingen kunnen verschaffen, zonder welke het een tasten in den blinde blijft, waardoor het leger onmachtig zou zijn iets te verrichten. In de bedekte Indische terreinen is zij tevens onmisbaar voor den veiligheidsdienst en den ordonnansendienst. Met 't oog op onze kleine verhoudingen zal de taak der cavalerie in de eerste plaats bestaan uit: tactische ophel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 85