617 Hoe wil onze veld-arüe. aan den eisch voldoen „Heiligste Pflicht der Artillerie ist es gewordeD, von Infanterie „eroberte Positionen schnell durch Geschütze zu kronen und dadurch „den Besitz derselben dauernd zu sichern" (Kraft Mil. Briefe III biz. 137). Kan het bij een achterhoede-gevecht niet dringend noodig zijn, dat een deel der ariie zoo snel mogelijk achterwaarts van stelling moet verwisselen, teneinde tijdig in de nieuwe stelling af te leggen om de teruggaande eigen troepen met haar vuur te beschermen Hoe moet zij bij den aanval de infie tot zelfs in de tirailleur-linie steunen? Daartoe wordt dan toch vereischt een stellingverandering voorwaarts in den snelst mogelijken gang. M.i. voldoet de veld-arti® ten eenenmale niet aan de voorwaarde van een beweegbaarheid te bezitten, die zij ook op den langen duur kan behouden, zóó groot, dat zij zich op het gevechtsveld met groote snelheid bewegen en van stelling veranderen kan, terwijl zij daarbuiten de troepen (bij ons ook de cavalerie) waaraan zij is toegevoegd, onder alle omstandigheden moet kunnen volgen. Onze Ind. veld-art10. staat, wat betreft beweegbaarheid, ongeveer gelijk met de in Oostenrijk, Frankrijk, Rusland en Zwitserland ingevoerde mobiele belegerings- arti0, een bepaalde veld-arti9., is zij nu niet. Wat een ideaal beweegbare veld-artie zouden wij niet bezitten, indien het 1450 K.G. zware veldstuk (stuk met 5 bedieningsmanschappen) met 6 paarden van Eur. taille ware bespannen Eerst dan zouden bij het manoeuvreeren de kanonniers opgeste gen kunnen zijn en zou zij veW-artillerie zijn. Yoor de Indische veld- artie. zijn paarden van Eur. taille aldus even onmisbaar als voor de cavie. Met eenige aarzeling neem ik de berg-artie. in beschouwing, vooral nu uit een onlangs in de Java-bode gepubliceerd bericht valt af te leiden, dat het eindresultaat van de beproeving der muildieren is geweest, dat zij voor de bergbatterijen zullen worden behouden. Yan nature is een muildier per se beter draagdier dan een paard; zijn bouw, de z g. karperrug, bewijst reeds, dat hij door de natuur is voorbeschikt om te dragen. De streken, waar zij gevonden en

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 89