618 met succes gebruikt worden, bewijzen echter ook, dat een muildier niet bestemd is om zich in moerassig terrein te bewegeD. Wanneer wij nu nagaan, dat in onze oorlogen met den inl. vijand, de lerg-Ati™. zich nagenoeg steeds in de sawali beweegt, en in den strijd tegen den buitenlandschen tegenstander het terrein van den strijd aan de kust en hoogstens in middelbaar gebergte gelegen zal zijn, dan vraag ik mij afis het noodig voor de z.g. berg-artillerie een dier te kiezen, met zoo'n lastigen aard, dat zich zoo dikwijls aan dienstweigering schuldig maakt, met zoo weinig wilskracht om zich over bezwaren heen te zetten, terwijl het in de meeste gevallen gebruikt moet worden in een terrein, waarin zich veel bezwaren voordoen. Is het dan niet beter hiervoor een paard te bestemmen. Het paard is minder goed draagdier, maar beweegt zich goed in moerassig terrein en laat ons ook in middelbaar gebergte nog niet in den steek. Het is bovendien gemakkelijk te behandelen. Maar paarden, die een vracht van gemiddeld 150 K.G. kunnen dragen, moet men niet zoeken onder de Ind. paarden, daarvoor moet men zich wenden tot die met Eur. taille. Bij de berg-artie. zou dus m.i. de invoering van paarden met Eur. taille eveneens zeer gewenscht zijn. Bij alle zaken kan men wijzen op een of meer nadeelen, aan dien regel ontsnapt ook de door mij voorgestane remonteering met paar- den van Eur. taille niet. Bij het bezwaar, dat het meest voor de hand ligt: het niet gebruik maken van de bronnen, die in het eigen land aanwezig zijn, behoef ik niet lang stil te staan. De bronnen zijn aanwezig, doch zij eige nen zich niet voor het doel. In Nederland treft men ook inheem- sche paarden aan, doch niemand zal in ernst willen voorstellen om de Nederlandsche cav16. te gaan remonteeren met Brabantsche of Geldersche paarden. In Eng. Indië treft men ook inheemsche paar den aan, doch het Gouvernement acht ze niet geschikt voor de remon teering der Eng. regimenten. Zoo zijn ook de Ned. Ind. paarden niet geschikt voor de remonteering van dat leger. Dat reeds sedert langen tijd het leger daarmede geremonteerd wordt, bewijst niets: men negeerde langen tijd den buitenlandschen vijand geheel en a), ten minste in de practijk en wanneer men dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 90