619 niet deed, dacht men tegen hem ook wel te kunnen optreden even als het tegen den inl. vijand te doen gebruikelijk was. Laat echter het behaalde succes tegen den inl. vijand ons nooit in slaap wiegen Het Pransche leger heeft in 1870 de droevige gevolgen ondervon den van het vertrouwen op veldheerstalenten en een wijze van op treden, die in Algiers en Tunis succes hadden gehad, doch het tegen den gelijk bewapenden en geoefenden tegenstander aflegdeD. Wat tegen den inl. vijand nog bruikbaar is, ja zelfs goed bruik baar, is dat nog niet tegen een buitenlandschen tegenstander. Het bezwaar, dat men bij de remonteeriog met groote paarden geen reserve zou hebben in tijd van oorlog, is meer denkbeeldig dan juist. Vooreerst toch kan men daaraan tegemoet komen door een sterk depot op te richtenmaar bovendien is dat in een kolonie met zooveel andere zaken het geval (officieren, Eur. soldaten, muildieren, ge schut, geconserveerde levensmiddelen, tal van equipementstukken etc.). Beschikken wij dan nu over zoo'n goede reserve? Paarden zijn er in overvloed, doch men zal moeten erkenneü, dat het meeren- deek zijnSumbawa, Piores en andere overwalsche of Javaansche paard- jes, nog kleiner dan de Sandelhout, waarvan de meeste totaal onge schikt zijn, terwijl de ondervinding door mij bij het Depot-eskadron opgedaan, mij de overtuiging heeft gegeven, dat men volstrekt maar niet eik Ind. paard een zadel kan opleggen en daarna als cavalerie- paard kan proclameeren, zelfs niet in geval van nood. In Europa, waar al de paarden behoorlijk geregistreerd zijn en de paarden door het leger in oorlogstijd aan te koopen reeds van te voren zijn gekeurd, is de toestand veel beter. Bovendien is daar door het zooveel sterkere ras elk paard eerder geschikt om een ruiter te dragen. „De kosten", hoor ik al, „de kosten zijn te hoog" en dat met de tegenwoordige bezuinigingswoede Maar hebt ge al eens nagerekend, wat onze tegenwoordige paar den kosten Het Remonte-Depot te Poerabajja levert de paarden af aan het depot- eskadroD, zij komen daarna in dressuur en kosten dan reeds aan het Gouvernement gemiddeld f 500. De paarden, die te oud zijn om

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 91