622 Hieromtrent kan ik mededeelen, dat het legerbelang daarbjj zeer op den achtergrond treedt. Het voorstel gaat uit van het Bianenlandsch Bestuur en beoogt een verbetering van het paardenras in Indië in het algemeen. De veulens, die op de twee eilanden voor de stoeterij uitgekozen gefokt worden, zullen volgens het voorstel van de commissie op éénjarigen leeftijd naar het veulendepot op Java gaan. Hier worden zij opge voedde beste zijn bestemd om terug te gaan als fokdier, de min der goede gaan naar het leger, de rest zal publiek worden verkocht. De hengsten van de beide laatste categorieën zullen worden gecas treerd om daardoor ook merries in den troep te kunnen gebruiken. Uit een en ander volgt al dadelijk, dat minstens 10 jaar zullen verloopen, voordat de eerste exemplaren verschijnen en dat merries niet eerder kunnen worden aangenomen, voordat alle hengsten ge castreerd zijn 1). Slaagt de proef dus, dan ligt een verbetering der remonteering nog in het verre verschiet. Is het dus verstandig om hierop te rekenen Ik meen van niet. Zijn de kosten aan een remonteering met paarden van Eur. taille dan zoo groot, dat hierop een quaestie, die voor het leger van zoo veel belang is, moet afstuiten Uit het rapport van den ritmeester Happé omtrent zijn zending naar Australië blijkt, dat deugdzame, alleszins geschikte troepen paarden van Eur. taille in Australië in voldoenden getale worden aan getroffen en daar geleverd kunnen worden tegen 17^?—204 (I. M. T. 1892 N°. 10 blz. 914). "Wanneer men de kosten van overvoer a 7 J dus f 84 en voer gedurende de reis mederekent, zouden dus deze paarden hoogstens op f 300 komen te staan. Zij zijn dan in goede conditie en kunnen dadelijk in dressuur komen. De aanschaffingskosten zijn dus al per paard f 200 en f 50 minder, al naar gelang de paarden van het R. D. afkomstig zijn of niet. Omtrent de mogelijkheid om onze harnachementen te gebruiken, zegt de ritm. Happé, dat het moeilijk is hierin te beslissen. Aan- (1) Er zouden tooh geen bezwaren tegen bestaan de hengsten, en de ruinen met de merries over verschillende eskadrons en batterijen te verdeelen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 94