623 genomen evenwel, dat alles vergroot zou moeten worden, is dat dan een afdoend bezwaar tegen de paarden met Eur. taille. Niemand heeft er toch aan gedacht om onder de bezwaren tegen de invoering van het geweer M. 95 op te nemen, dat daardoor ook het ledergoed gewijzigd zou moeten worden De standplaatsen in de stallen zijn te smal, maar voldoende diep. Een geheele verbouwing der stallen behoeft dus volstrekt niet te geschieden. Wanneer men per eskadron van de 128 standplaatsen er 100 maakt en dan een stal voor een peloten bijbouwt heeft men voldoende ruimte. Ik moet toegeven, dat de voeding der Austr. paarden aanmerkelijk duurder zou zijn dan die van onze troepenpaarden. Het ration van de paarden der Austr. artie., cavie en bereden infie. en politie, be staande uit: 5.23 K.G. hooi, 3.36 K.G. haver en 0.37 KG. zemelen, zal ik maar buiten beschouwing laten, daar ik de voedingswaarde dier stoffen niet ken. Wel echter kan ik het ration, dat de Austr. paarden in Br. Indië krijgen aan een nadere beschouwing onder werpen. Dit bestaat n.l. uit; 4.536 K.G. horsegram en 9.072 K.G. hooi of 18.144 K.G. gras. Maj. Breijer zegt omtrent deze voeding „zoover het mij bleek, zijn de „rations voldoende. Gram is een zeer gewilde soort van erwten en vormt „in Voor-Indië het voornaamste voedingsmiddel voor rij- trek- lastdieren. „Volgens mededeeling van cav10. officieren maakt gram paarden en „muildieren sterker en droger dan gaba, dat te veel vet aanzet". Nu bezitten wij voor gram, de z.g. Preangerboon, die in samen stelling niets onderdoet voor de horsegram, zooals uit nevensgaand staatje blijkt Horsegram. Preangerboon. water 12.13 °/0. 13.6 eiwit 21.67 °/0. 20.17 °/0. koolhydraten 59.38 48.39 °/0< De Preanger boon kost per K.G. tegenwoordig f 0.10. Het tegenwoordige Ned. Ind. ration kost te Batavia f 0.39. Een voeding bestaande uit 18 K.G, gras en 4.5 K.G. Preanger boonen zou kosten f 0.62. Een deel van het ration Preanger boonen zou vermoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 95