BOEKBESCHOUWING. Een militair rechtskundig tijdschrift. Daartoe aangezocht door de firma Gr. C. T. van Dorp Co. te Semarang, heb ik mij gaarne bereid verklaard de Redactie te aanvaarden van een tijdschrift, uitsluitend gewijd aan het Militair Recht in Nederlandsch-Indië. Het Militair Recht is een stiefkind: de jurist heeft het gedurende zijne academische studieën niet beoefend 1) en, wanneer het toeval hem later in de Maatschappij er niet toe roept, trekt hij er zich al heel weinig van aan't is immers het recht van den Militair, waarmede hij niets heeft uit te staan! En de officier, ofschoon wel aan de academie daarin onder wezen, heeft al zooveel aan zijne speciaal militaire hoofdvakken, dat hij zich bij de beoefening van dit bijvak niet verder bepaalt, dan tot het hoog-noodige„'t is immers ook maar recht, en wat hebben wij, militairen nu met de juristerij te maken Hoewel dit zeer begrijpelijk is, toch, geloof ik, hebben beiden ongelijk. Het Militair Recht heeft aanspraak op de belangstelling van eiken jurist, en van eiken officier. Immers, ieder jurist kan op zijn tijd er toe geroepen worden het in de praktijk toe te passen; en geen officier, of hij kan te zijner tijd actief zoowel als passief met dit zijn recht in aanraking komen. Meerdere liefde voor dit stiefkind aan te kweekend. i. meerdere belang stelling daarvoor op te wekken en gaande te houden, is het doel van dit tijdschrift: „Het Militair Recht in JSTederlandsch-Indië." De juridische periodieken nemen nu en dan wel eens eene beslissing van het Hoog Militair Gerechtshof op, voor de praktijk van belang, maar ook al gaven zij veel, zij komen niet onder de oogen van den officier. Deze houdt zich aan het Indisch Militair tijdschrift; doch dit nu juist bespreekt nagenoeg enkel zuiver-militaire onderwerpen, en is daarvan steeds zóó ruim voorzien, dat daarnaast een blad, speciaal gewijd aan het Militair Recht, zeer zeker kan en mag bestaan. Uit eigen ervaring immers weet ik, hoe zich bijna dagelijks bij de toe passing van het Militair Recht gevallen voordoen, in wet- noch handboek 1) Moge de heer Bergsma er in zijn nieuw periodiek zoo spoedig mogelijk op wijzen, dat dit een groote leemte in diens academische opleiding is. Red. I.M.T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 99