85 Of men de verdediging van Indië verzekeren wil door een krach tige vloot of die van Java en Sumatra door een krachtig leger, in beide gevallen zal men veel Europeesche, liefst Nederlandsche militairen noodig hebben, en is het nadeelig wanneer het leger en de vloot in Nederland meer vrijwilligers aanhouden dan zij noodig hebben, zij, die hun organisatie kunnen gronden op een militiestelsel, als ze maar ernstig willen. In den laatsten tijd gingen ook in Nederland vele stemmen op ten gunste van een meer geprononceerd militiestelsel. Het voorbeeld, het Zwitsersche leger, werd door den kapitein Meijboom uitvoerig beschreven en de heer Kiersch schreef een krachtig en euthousiast pleidooi voor de invoering van een dergelijk stelsel in Nederland. Men kan op verscheidene punten met den heer Kiersch van meening verschillen en toch de hoofdlijnen van zijn betoog toejuichen, en ik geloof, dat allen, die 't erover eens zijn, dat een reorganisatie der verdediging in Nederland niet mag geschieden, zonder flink voeling te houden met de belangen van de Indische defensie, tot de over tuiging zullen komen, dat Nederland zijn strijdkrachten volgens een hier en daar gewijzigd Zwitsersch stelsel hervormen moet. Zooals ik reeds in mijn artikel: „Ieder het zijne 1)" te kennen gaf, moet men overeenstemming zoeken, van beide kanten weten te geven en te nemendan zal men gewaar worden, dat een goede rege ling zeer zeker tot stand te brengen is. Het zij mij vergund hier eenige denkbeelden nader uit te werken, die ik in vroegere artikelen reeds voorstond. Hoofdbeginsel moest dan zijn, dat Nederland en Nederl-Indië ieder op zichzelf zorgden de verdediging te kunnen voeren en dat men elkaar steunen zou zoover dat mogelijk is, doch nooit den een geheel afhan kelijk maakte van den ander. Yerder centralisatie der militaire aan gelegenheden, zoowel in Nederland als in Indië, onder één ministerie van Landsverdediging in den Haag en één dergelijk departement van algemeen Bestuur te Batavia. Verschillende onderdeelen zou men verder kunnen regelen naar de bijzondere eischen van de Nederlandsche of de Indische toestanden. Bijv. in Indië blijft de militaire macht uit vrijwilligers samengesteld, 1) I. M. T. 1898 blz. 701 e. v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 103