88 Indie zou ook de yoordeelen kunnen genieten van 't Nederlandsche militie-stelsel, doordat er in Indië wel altijd zeer veel Nederlanders (burgers) zouden zijn, die vroeger, in Nederland militaire opleiding gekregen hebben. Immers bij 't militie-stelsel behoort algemeene dienstplicht, men behoeft dus alleen te bepalen, dat militie-plichtigen van 't Nederlandsche leger, wanneer zij in Indië zijn, hun diensttijden bij het Indische leger moeten vervullen (herhalingsoefeningen en in oorlogstijd opkomst onder de wapenen), dan zal er stof genoeg be schikbaar komen voor reservekader, dat in Indië aanwezig is, waaraan men dus wat heeft. Z0° kan meD elkaar helPen ronder den baas te willen spelen in 8 buurmans huis. 't Nederlandsche leger offert de kans op om eenige manschappen te verkrijgen, die alleen in Europa willen of kunnen lenst doen, doch krijgt als vergoeding een paar flinke vrij willigers- orpsen, echte soldaten, die wat gezien hebben en waarmede de regeering aan plotselinge schokken weerstand bieden kan. Indië verzoent zich met het bestaan eener Indische brigade in Nederland en waarvan het dus vermoedelijk, bij een aanval van buitenaf, geen diensten zal kunnen verwachten, maar het ontvangt vergoeding door ruimer toevloed van vrijwilligers en krijgt een reservekader beschik- baar, dat in Nederland geoefend is. Voor de personen is deze regeling ook voordeelig, vooral het onderolficierskorps zal baat erbij vinden. Wie alleen de rekening betalen zijn de gelukkig weinigen, die beroepsmilitair in Nederlandschen dienst wenschen te worden, zonder persoonlijk iets voor 't behoud der koloniën te willen doen. En dezen mag men toch wel aan t staatsbelang opofferen. Wat ik hier geschetst heb, is voor uitwerking, verbeteringen wijzi ging vatbaar. Ik hoop echter, dat men de hoofdgedachte begrijpen en waardeereo zal: samenwerking en onderlinge steun van twee geheel zelfstandige militaire machten. Mijn dé-ailwerk geef ik graag voor B

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 106