92 Het moet dus zijn een moreel overwicht 1). Ons leger zal moeten bestaan uit een kleiner deel Europeanen waarvan een niet te groot procent ook van niet-Nederlandechen landaard kan zijn en een grooter deel inboorlingen. De sloopende werking van het klimaat op het gestel van Euro peanen, wanneer van hen meer dan gewone lichamelijke inspanning moet worden gevorderd, de dikwijls gedwongen legering van troepen- deelen in ongezonde landstreken, terwijl veelal een deel der krijgs- macht te velde in hygiënisch zeer ongunstige verhoudingen verkeert, dit alles maakt het noodig bij de samenstelling van het Indisch leger te rekenen op een vrij groot aantal tijdelijk voor den dienst onge- schikten en bovendien nog op zeer groote verliezen in speciale om standigheden. Verder moet rekening gehouden worden met de nood zakelijkheid om zieken en halfzieken over te brengen naar gezondere streken, wat een gestadig verplaatsen van individuen noodig maakt. Somde ik hierboven nog slechts eenige der hoofdzaken op, waar- mede onze legerorganisatie zal hebben te rekenen, deze zijn toch reeds zoo diep ingrijpend, zóó tegenstrijdig dikwijls, dat alleen hierdoor reeds die organisatie tot een bijna onoplosbaar vraagstuk wordt. Het eigenaardige van dit vraagstuk is nog, dat het zich al zeer slecht leent voor een directe, positieve beantwoording. Veelmeer zal deze, na eene ondervinding van tientallen van jaren, als vanzelf en geleide-' lijk moeten worden gevonden. Eene uit den aard van de zaak gebrekkige poging om een oplossing te geven, die voldoende reke ning houdt met alle gegevens en hunne onderlinge eamenhang of tegenstrijdigheid zal, in den loop van jaren zich geleidelijk vervor mend en verbeterend, onder gestadig meegaan met veranderende omstandigheden, ten slotte tot een practisch deugdelijke oplossing moeten voeren. Hoe ver zijn wij thans op dezen weg? Om een historisch overzicht te kunnen geven van onze legerorga nisatie ontbreken mij te veel gegevens en dit is bovendien, voor het doel, dat ik mij thans gesteld heb, niet bepaald noodzakelijk. Immers 1) Alweer een reden om van onze inlanders geen halve Europeanen te maken en om aan de Nederlandsche officieren en het Nederlandsch kader hooge eisehen te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 110