100 grootere sterkte der eenheden een nadeel, dat schade doet aan oefe ning, discipline, verpleging enz., in het andere geval is het een nadeel, dat een onnoodig groot aantal eenheden wordt geformeerd, die alle in werkelijkheid, als zij practisch moeten worden aangewend, te zwak zijn. Enkele cijfers mogen dit toelichten. Einde 1896 telden de beide reservebataljons aan mindere militairen 610 Eur. en 1064 inl., tijdelijk was bij de infanterie het aantal tijdelijk voor den dienst ongeschikten, de recruten daar niet onder begrepen, 1621 Eur., 298 Amb. en 1489 inl. Bij eene organisatie, die met de practijk rekening houdt, moeten tijdelijk niet bruikbaren uit de sterkte der korpsen kunnen worden afgevoerd, om plaats te maken voor bruikbaren. Dan eerst zou ge zorgd kunnen worden, dat in alle omstandigheden althans de veld- troepen ongeveer de normale sterkte hebben en uit geheel valiede manschappen bestaan. Met de wisselende omstandigheden zou dan in hoofdzaak alleen de sterkte der korpsen, bestemd tot opname der tijdelijk onbruikbaren, op en neer gaan. Zijn er dus vele fouten, die de tegenwoordige organisatie van de infanterie aankleven, zonder mij daar verder in te verdiepen, wil ik uit het voorafgaande concludeeren tot eenige factoren, waarmede in't algemeen die organisatie rekening zal hebben te houden. Ik kom dan, om kort te zijn, tot het volgende: 1°. Een zoo groot mogelijk aantal manschappen zal uit combat tanten, een zoo klein mogeljjk uit niet-combattanten moeten bestaan, zonder dat hieronder evenwel de slagvaardigheid van het strijdbare deel mag lijden. 2e. Groote uitbreiding in korten tijd moet mogelijk zijn zonder dat daarvoor maatregelen behoeven te worden genomen, die de onder linge samenhang van de verschillende onderdeelen in de waagschaal stellen. 3e. De legering der troepen zal nauw verband moeten houden met de taak, die hun is opgedragen. Voor handhaving van gezag in landstreken, waar de bevolking minder betrouwbaar is, zal het ver spreiden van vele kleine afdeelingen over een groot aantal garnizoe nen noodzakelijk zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 118