101 Uitbreiding van direct gezag of herstel van verloren gezag eischt het concentreeren van grootere troependeelen in gunstig gelegen cen tra. Verdediging van het grondgebied tegen een buitenlandschen vijand eischt legering volgens een vast plan, waarbij het behoud der voornaamste deelen, door het aldaar beschikbaar hebben van een aan de belangrijkheid evenredig sterke troepenmacht, zooveel mogelijk moet zijn gewaarborgd. Als een voorname factor komt bij dit alles in aanmerking de on derlinge ligging van de verschillende eilanden waarover ons gebied zich uitstrekt, de afstanden waarop zij van de centra gelegen zijn, de verkeersmiddelen tusschen de onderdeelen, de hulpbronnen dier on- derdeelen, enz. 4e. Op ongelijke verliezen van de onderscheidene troependeelen zal moeten worden gerekend, zoodat de aanvulling der verschillende onderdeelen zich zal moeten regelen naar de behoefte van 't oogen- blik. De formatie zal rekening moeten houden met een zeker aantal tijdelijk niet voor alle diensten geschikte manschappen. 5®. De eigenaardige geschiktheid der verschillende elementen voor den oorlog in de tropen zal zeer bijzonder in aanmerking moeten worden genomen. 6®. De aanvulling, waarop in normale en abnormale tijden kan worden gerekend, is de basis, waarop alles moet berusten. 7e. Het streven moet zijn met een minimum kosten een deugde lijk voor zijn taak berekend leger samen te stellen. Hierbij treedt dus de kostbaarheid der verschillende elementen op den voorgrond. Bovenstaande opsomming maakt allerminst aanspraak op volledig heid, doch tracht hoofdzaken te geven. Toch komt reeds duidelijk uit, dat bijna onoverkomelijke moeielijkheden het ondoenbaar maken om een organisatie te ontwerpen, die met alle omstandigheden ten volle rekening houdt. Eene dergelijke organisatie moet zich logisch ontwikkelen, moet groeien met en naar de omstandigheden. Wil dat mogelijk zijn, dan is het noodig, dat alleen hoofdtrekken worden aangegeven, terwijl, waar beperking onvermijdelijk is, zeer ruime grenzen moeten worden gesteld. Als ik dan ook thans overga tot eene bespreking van de formatie der Indische infanterie, dan zal ik daarbij trachten zooveel mogelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 119