107 Vandaar dat de expeditionnaire macht, welke den tijdelijk opge geven strijd opnieuw moest gaan aanbinden, alles behalve een ideaal van samenstelling was. En toch is het wel niet betwistbaar, dat men voor deugdelijken arbeid deugdeljjke middelen noodig heeft. Men schijnt bij ons, en hier denk ik aan het teekenende „penny wise and pound fooiish", nog altijd niet te begrijpen, dat het bovenal in kolo niale oorlogen zaak is den strijd zooveel mogelijk te bekorten, den troep zoo spoedig mogelijk in hygiëaisch minder ongunstige verhou dingen te brengen. Bij dit alles legt ook de moreele indruk groot gewicht in de schaal. Een goed geoefend, voldoend sterk leger waarborgt snel handelen en indrukmakend succes met een minimum kosten, terwijl bovendien ook het aantal oorlogen zal verminderen als gevolg van den grooten indruk, door energiek optreden gemaakt. Ik herhaal dus, dat er voor mij geen twijfel bestaat of een leger van voldoende sterkte zal de kolo niale middelen op den duur minder bezwaren dan een leger, dat tel kens te zwak blijkt voor zijn taak. Dat in het eerste geval de kosten ook gelijkmatiger drukken omdat niet telkenmale tot buitengewone maatregelen, waaraan buitengewone onkosten verbonden zijn, behoeft te worden overgegaan, kan mede slechts een voordeel zijn. Had ik het hierboven over de sterkteverhouding tusschen de ver schillende elementen, thans nog iets over de samenstelling van het het inl. element. Hoeveel verschillende volken hun contingent leveren voor dit deel van het leger, zagen wij boven. Toch bestaat het inl. element voor verreweg het grootste deel uit Javanen, voor nog grooter deel uit bewoners van Java. Vooropstel lende, dat in militaire waarde, dooreengenomen, niet veel verschil bestaat tusschen de verschillende onderdeeien van het inl. element, is aan het feit, dat het belangrijkste eiland van onze bezittingen ook nage noeg geheel voorziet in de behoefte van het leger aan inl. militairen, zoowel een voordeel als een nadeel verbonden. Dat de bron van aan vulling, waaruit ook de legerreserve zal moeten voortkomen, zich beviudt in het centrum van onze bezittingen, op het belangrijkste eiland, dat als zoodanig dus het langst behouden zal moeten blijven, is een enorm voordeel. Dat het leger, voor een goed deel geconcen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 125