Ill verschillen tusschen de onderscheidene n ationaliteiten zich zullen nivel- leeren, vooral bij vermenging onmiddellijk na intrede in de militaire wereld en dat de Javaansche taal overheerschend zal worden. Ieder inlander toch maakt zich, te midden van Javanen levende, spoedig hunne dagelijksche omgangstaal eigen, vooral ook daar zeer vele niet-Javanen toch met Javaansche vrouwen leven. Hoe meer de onderlinge verschillen wegvallen, hoe algemeener het gebruik der Javaansche taal wordt, des te beter kan aan den eisch voldaan worden, dat officieren en kader hunne inl. militairen begrijpen en verstaan. Dit voordeel is zeer zeker niet gering. Doch daarbij komt een ander, nog veel grooter. Zoolang met de bestaande schei ding van de verschillende inlandsche elementen niet wordt gebroken, is eene logische samenstelling van het hoofd wapen onmogelijk. Zoowel de geregelde aanvulling van verliezen als de versterking van het inl. element in moeielijke omstandigheden, maakt het noodig, dat dit één geheel vormt. Daarbij rekening te moeten houden met zóóveel Javaansche, vóóveel Madoereesche, Soendaneesche, Timoreesche com pagnieën moet leiden tot een gecompliceerde organisatie, die in gewone omstandigheden al aanleiding zal geven tot moeielijkheden, doch in buitengewone zal leiden tot schromelijke verwarring, waarvan het slot zal moeten zijn, dat ter elfder ure toch gebroken wordt met het stelsel van afscheiding. Als ons leger bestaan moet uit drie onderscheidene elementen, dan is dit reeds een nadeel, doch dit aantal zonder bepaalde onvermij delijkheid nog uit te breiden, is werkelijk onpractisch. Wij kunnen bij het Europ. element geen onderscheid maken tus schen Nederlanders, Duitschers en Franschen, bij het Amboineesche niet tusschen Amboineezen, Ternatanen en Menadoneezen en zoo bij het inlandsche niet tusschen Javanen, Madoereezen, Soendaneezen enz. Dit zou misschien mogelijk zijn bij een zeer groot leger, dat van elk dier nationaliteiten duizenden en duizenden in zijne gelederen telde, bij een betrekkelijk klein leger als het onze, waar vele nationaliteiten slechts door honderden vertegenwoordigd zijn, moet eene dergelijke eisch noodwendig leiden tot eene gebrekkige organisatie. Dat alleen met drie elementen rekening houdende ons leger veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 129