116 De maximum ea minimum sterkte van een sectie, dus respectieve lijk 29 en 10 geweerdragenden zijnde, volgt daaruit, dat de sterkte van de compie. varieert van 174 geweerdragenden als maximum, tot 60 geweerdragenden als minimum. Bij de comp10. van nor male sterkte zijn onder de 174 geweerdragenden begrepen 6 sectie commandanten, die het vuur commandeeren zonder er aan deel te nemen (bedoeld wordt natuurlijk, dat zulks in den regel het geval is), bij de comp10. van minimum sterkte zijn onder de 60 geweerdragen den niet begrepen de geweerdragenden, die als pelotonscommandant optreden en dus als zoodanig niet aan het vuur deelnemen. In het laatste geval bestaat de sectie uit één groep en iB dus de sectie commandant zuiver groepscommandant en vuurt mede, behalve in de gevallen, waarin zulks anders is bepaald (salvovuur met groepen). Het vaststellen van een minimum sterkte der compieën. van de veldbataljons acht ik bepaald noodzakelijk en wel om te voorkomen dat te velde te veel verzwakte compieën. zelfstandig worden ge bruikt. Dit klinkt wel vreemd nu het zelfstandig gebruik van comp16ëu. nog te veel tot de uitzonderingen behoort, maar juist omdat ik dit een gebrek vind, acht ik het noodig, dat bepaald wordt, welke de uiterste grens is, die nog esn zelfstandig gebruik van de comp10. toelaat. Wel verwacht ik, dat velen de door mij aangenomen mini mum sterkte te gering zullen vinden, doch zij moeten bedenken, dat de uiterste grens werd aangegeven en bij doelmatige regeling der aanvulling die grens wel zelden of nooit bereikt zal worden. Bovendien acht ik het principe logisch en onbetwistbaar, dat het kleinste troependeel, waarvan zelfstandigheid mag en kan worden geëischt, ishet kleinste offficierscommando. Een comp10. nu van de minimum sterkte telt 60 geweerdragenden en is dus ongeveer even sterk als het peloton, kleinste officiers commando op maximum sterkte (58 geweerdragenden). De regeling der aanvulling is bij een stand van zaken als boven werd geschetst zeer eenvoudig en m. i. zeer logisch tevens. Zoodra een comp10. als aanvulling op het oorlogsterrein aankomt, worden de twee zwakste compie0n. tot één vereenigd en vormen dus te zamen een cornD10., die minstens 2/3 van de normale sterkte heeft. Bij het vereenigen van twee verzwakte compie™. moet natuurlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 134