117 - zooveel doenlijk met het compagniesverband rekening worden ge houden. Mocht het geval zich voordoen, dat de twee zwakste compi0™. bij samenvoeging nog een te sterke comp'0. zouden vormen, dan zou er hoegenaamd geen bezwaar tegen kunnen bestaan de ter aanvulling gezonden compie. tijdelijk als 5de compie. aan een der bataljons toe te voegen, totdat vereeniging van twee compieën. mogelijk is zonder daardoor een compie. van al te groote sterkte te krijgen. Het grootste voordeel van een formatie van de veldcompie. als hier boven werd aangegeven, acht ik wel het zoo lang mogelijk één blij ven van de onderdeelen, te beginnen met de sectie, het commando van den onderofficier. Een ander voordeel is de grootere zelfstandig heid en meerdere eenheid van het officierscommando, het peloton. Elk officier of als zoodanig dienstdoende commandeert een bepaald deel van de compie., niet zooals thans nu eens de helft, dan weer een vierde. Treedt thans een peloton zelfstandig op, dan is het al dadelijk noodig, dat de oudste officier het commando over zijn sectie overgeeft, de compies. commandant houdt dan bovendien slechts de helft van zijn compie. over. Bij de voorgestelde formatie houdt bij het peloton, dat zelfstandig moet optreden, ieder zijn eigen commando, de compies. commandant heeft steeds 2/a van zijn compagnie onder zijn directe bevelen, tenzij natuurlijk elk peloton een geheel zelfstandige opdracht mocht hebben, in welk geval de compiea. commandant wel thuis kan blijven. Ook noem ik het een voordeel, dat de sectie altijd onderofficiers commando is en dat niet zooals thans 3 van de 4 sectiën door een officier worden gecommandeerd en de vierde door een onderofficier, terwijl dan nog een van de drie officieren feitelijk niet zelfstandig is. Mijn eisch is: scherpe grenzen tusschen officiers-en onderofficiers commando, zelfstandigheid van alle officieren, niet te groote afdeelingen gecommandeerd door onderofficieren, zoo groot mogelijke door officieren. In dit alles is de voorgestelde formatie in het voordeel. Als laatste voordeel noem ik de veel grootere bewegelijkheid der compie0n. Yooral bij nader onderzoek komt die aanmerkelijk grootere bewegelijkheid duidelijk uit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 135