118 Om niet te uitvoerig te worden, ga ik hier thans niet verder op in. En nu de nadeelen? De carréformatie hoor ik reeds zeggen. Ontegenzeggelijk laat eene verdeeling van de compie. in vier gelijke deelen eene meer logische carréformatie toe. Toch acht ik dit nadeel al zeer gering, daar toch vaststaat, dat voor onze infanterie, bij doel matige oefening en doelmatig gebruik, de carréformatie, in 't alge meen gesproken, wel de minst goede formatie zal zijn. Mocht men deze formatie voor enkele uitzonderingsgevallen wenschen te behouden, dan is daar echter niets tegen. Om niet in détails af te dalen, wijs ik op de Duitsche reglementen, die eene carréformatie aangeven voor een comp10. bestaande uit„drei Ziigen.' Yerder zal waarschijnlijk tegen de voorgestelde formatie worden aangevoerd, dat zoowel de Ear. als de inl. en Amb. compi0en. even sterk zijn, hoewel toch vaststaat, dat reeds in het garnizoen de ver liezen van de verschillende landaarden uiteen zullen loopen. Het verloop is nl. bij een Eur. comp10 het grootst en bij een Amb. het kleinst. Hiermede werd bij de bestaande formatie rekening gehouden door de Eur. compieën, der veldbacaljons te doen bestaan uit 169, de Amb. uit 148, de inl. uit 152 fuseliers. Hieruit blijkt, dat het bestaande verschil in sterkte tusschen Amb. en inl. compieën. zoo gering is, dat er moeielijk bezwaar kan gemaakt worden tegen het doen wegvallen van dat verschil. En dat te minder, omdat practisch toch nimmer compieen. van gelijke sterkte worden verkregen, daar zij toch wel nimmer landaardsgewijze gelijk groote verliezen zullen lijden. Wel zullen door eengenomen de Amb. compieen. enkele manschappen sterker zijn dan de ml., maar wat is hier tegen, als algeheele gelijkheid toch niet te verkrijgen is. Het verschil in sterkte tusschen de bestaande Eur. en inl. of Amb. compieSn. der veldbataljons is echter vrij belangrijk. Is het dus wel practisch om hiermede bij de samenstelling geen reke ning te houden? Het bezwaar is, dat de Eur. compieën., in het garnizoen reeds minder sterk zijnde dan de Amb. of inl., te velde spoedig veel zwakker zullen zijn. Doch dit bezwaar is niet overwegend, zoodra voor de compagnie een minimum sterkte is vastgesteld en zorg wordt gedragen voor eene doelmatige regeling van de aanvulling, zoodat de uiterste grens

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 136