119 zelden of nooit wordt bereikt. Grooter verlies maakt eenvoudig spoediger aanvulling noodig. Bovendien vermeen ik, dat de verliezen van de Eur. compie8n. in doelmatig gekozen garnizoenen, niet zoo veel verschillen met die van de Amb. en inl. compieën., als de tegenwoordige formatiecijfers wel doen vermoeden. Zooals later blijken zal, heb ik het principe „concentreeren van troepenafdeelingen in gezonde strekenveel verder doorgevoerd dan thans, wat het verloop bij de Eur. comp!e8n. in meerdere mate zal ten goede te komen dan dat bij inl. en Amb. Doch nog veel meer zal hierop van invloed zijn het te velde op meer logische wijze ge bruiken van het Eur. element; ook in de garnizoenen moet hiervan de terugslag gevoeld worden. Te velde zijn de Eur. compieen. der bataljons de aangewezen reserves. Kostbare reserves, die slechts gebruikt mogen worden als het bepaald noodzakelijk is. Wordt de juistheid van dit principe erkend, dan zal het Eur. deel der infanterie niet meer tot uitputtens toe worden misbruikt. Als bovendien, zooals straks blijken zal het geval te zijn, in deformatie gerekend wordt op korpsen, uitsluitend bestemd ter opname van tijde lijk voor den dienst ongeschikten, dan zal dit ook het meest de Eur. compieën. der veldbataljons ten goede komen. Wordt alles gedaan om te zorgen, dat de verliezen van het Eur. element zooveel mogelijk naderen tot die der andere elementen, terwijl het ten slotte niet weg te nemen verschil (als gevolg b. v. van recht op gagement na 12 jaren voor Europeanen en na 25 jaren voor inl. en Amb.) door eene goede regeling der aanvulling nog zooveel mogelijk wordt beperkt, dan geloof ik, dat het niet meer noodig is om de Eur. compieën. organiek sterker te maken dan de Amb. en inl. Is bet niet meer noodig bij de sterkte-bepaling der compieën. met ongelijk groote verliezen rekening te houdeD, dan is het voordeel verkregen, dat de meest doelmatige samenstelling voor een veldcompie. op alle veld- compie8n. kan worden toegepast. Ook wordt door gelijk sterke compieën. meer eenheid in de wijze van aauvulling mogelijk. Over die aanvulling nog het volgende. Het vaststellen van een minimum sterkte der compieën. mag niet tot de dwaling aanleiding geven, dat met de aanvulling moet worden gewacht tot de uiterste grens

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 137