123 De leerlingen zou ik wetischen in te deelen in twee compagnieën, één compagnie Europeanen en Amboineezen en één compagnie inlan ders. Met het oog op het leeren van de practijk van den inwen- digen dienst en ook met bet oog op de leiding bij de practische oefeningen zouden dan beide comp:eën. moeten worden onderverdeeld in twee of drie pelotons, terwijl bij elk peloton de inwendige dienst zou geregeld moeten zijn als bij de compieën. der veld- en reserve- bat. De luitenants moeten, evenals het vaste kader, over de verschil lende pelotons worden verdeeld. Verdere detaiiregeling der indee ling en dienstregeling is voor mijn doel overbodig, terwijl bovendien een deugdelijke regeling moeieljjk achter de schrijftafel kan worden ge maakt. Wordt den bataljonscommandant in deze de noodige vrijheid gelaten, dan zal hij, geholpen door zijne ondergeschikte officieren, na korten tijd, wel tot de meest practische oplossing van dit vraagstuk komen. Over de sterkte van het kaderbataljon van leerlingen alleen nog het volgende. Deze is veel grooter dan die van de bestaande kaderscholen te samen. Ik heb nl. het gemiddeld jaarlijksch verlies aan kader als basis genomen, daarbij rekening gehouden met het gemiddeld aantal, dat thans om verschillende redenen uit de sterkte van de kaderscholen wordt afgevoerd zonder een graad of hoogeren graad te hebben bereikt, doch niet gerekend op de lang niet geringe kaderaanvulling, die jaarlijks uit Nederland woidt verkregen (ge middeld 114 onderofficieren en 80 korporaals). Het detacheeren namelijk van mindere militairen (trouwens van officieren evenzeer) voor twee jaren acht ik een ramp voor ons leger en evenzoo ben ik van meening, dat het gemiddeld gehalte van de gedetacheerde milicien-serg. ver beneden de eischen blijft, die wij aan ons Eur. kader moeten stellen. Daarom ben ik van het beginsel uit gegaan, dat, als regel, het kader geheel uit ous leger moet voortko men* terwijl, indien men niet breken wil met het detacheeren voor langeren tijd (minstens 5 jaren) van kader van het Ned. leger, toch dit kader een cursus zal moeten doorloopen bij het kaderbataljon om zoo spoedig mogelijk, zoo goed mogelijk bruikbaar te zijn. Nog een enkel woord thans over de opleiding en wat daarmede in verband staat. In 't algemeen heeft bij het bepalen van den duur van den cursus

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 141