126 die daardoor spoediger tot serg. majoor is bevorderd dan anderen, ook eerder in aanmerking kan komen voor den graad van onderluite nant. Zoodoende komen karaktereigenschappen, practische bruikbaar heid en fatsoenlijk gedrag het beste tot hun recht en is voor den geheelen onderofficiersstand een prikkel voor ernstige plichtsopvatting aanwezig. Nog een enkel woord over de lessen in inlandsche talen te geven aan gedetacheerde officieren. Door als vasten regel aan te nemen, dat deze het eerste jaar van hunne detacheering geplaatst worden bij een der bataljons (liefst reservebataljons) met het kaderbataljon in één garnizoen gelegerd, kunnen zij op bepaalde dagen en uren een cursus volgen, welke door de bij het kaderbataljon met dit onder wijs belaste officieren wordt gegeven. Het bijwonen van dien cursus verplichtend te stellen is zeker geen onbillijke eisch. Hiermede van dit onderwerp afstappende, komt thans de voor elk met moderne vuurwapens uitgeruste infanterie onmisbare schietschool ter sprake. Een schietschool, waar proefnemingen moeten worden gedaan met het oog op practische gegevens voor onze infanterie, kan niet in den Haag zijn gelegen. Wil niet de theoretische doch de practische opleiding van officieren en kader hoofdzaak zijn, dan is almede het overbrengen van de Indische schietschool naar Indië een gebiedende eisch. Ik stel mij een schietschool voor gelegen in een der groote Indische garnizoenen, met de vrije beschikking over een zeer uitgebreid en doelmatig ingericht schietterrein. Yoor praktische oefeningen en proefnemingen worden, zoo dikwijls dit noodig word geacht, een of meer compieën. van het garnizoen, ter beschikking gesteld van den Directeur der school. Het streven moet zijn niet om de kennis van ballistische formules en van technische détails van vreemde of verouderde vuurwapens bij de officieren aan te kweeken, maar om de geheele infanterie een practisch gebruik te leeren maken van het eigen schietgeweer. Daarvoor zullen de officieren eenige ballistische kennis noodig heb ben en verder veel ervaring wat betreft vuuruitwerking, keuze van vuursoorten en vuurleiding, terwijl ditzelfde, alleen in mindere inate, geldt voor de onderofficieren. Logische hoofdbegrippen omtrent de indi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 144