128 De zieken moeten door veel beweging in de vrjje lucht (wande lingen onder toezicht) zooveel mogelijk van het klimaat profiteeren en mogen allerminst vermoeiende diensten doen, de gezonden zijn doortrekkende militairen, die op scheepsgelegenheid of wel militairen, die op indeeling wachten en voor die enkele dagen is het niet eens wenschelijk om hen bij een troep, waarin geenerlei verband zit, bij wijze van oefening dienst te laten doen. Het officierspersoneel en het vaste kader bij dergelijke depots ingedeeld, heeft dus, behalve de zorg voor den geregelden gang van den inwendigen dienst, alleen administratieve werkzaamheden, doch deze zullen dan ook zeer om vangrijk zijn. Geschiktheid voor den dienst te velde behoeft dus noch voor de officieren, noch voor het kader een eisch te zijn. Om deze reden zou ik het zeer gewenscht vinden als niet valide, doch goed aangeschreven staande officieren van de verschillende wapens hier een débouché konden vinden. Zoodoende zouden zij aan het leger nog zeer nuttige diensten kunnen bewijzen. Yerder zouden ook de onderluitenants, die men ter belooning van goede en langdurige diensten officier zou willen maken, hier eenen werkkring vinden, waar zij goed op hun plaats zouden zjjn. Ten slotte zouden troepenofficieren, die men om redenen van bijzonderen aard niet tot kapitein zou willen bevorderen bij den troep, doch die door hun gedrag volstrekt geen aanleiding hebben gegeven om hen voor hun tijd te pensiocneeren of op andere wijze uit het leger te verwijderen, bij de depot-infanterie kunnen doordienen en daarbij mis schien ook bevordering kunnen maken. Het is toch m. i. een fout, dat een ieder, die zich maar onthoudt van buitensporigheden, ter goedertijd den kapiteinsrang bereikt. Die positie is bij den troep te belangrijk om daarvoor niet bepaalde eischen van flinkheid en ijver te stellen. Het zal dus niet moeielijk vallen de officiersplaatsen bij de depot- infanterie bezet te krijgen, integendeel is het de vraag of het aantal plaatsen wel zóó groot is, dat allen, die daarvoor in aanmerking komen, erbij geplaatst kunnen worden. Straks zal echter blijken, hoe het aantal officiersplaatsen betrekkelijk nog vrij belangrijk is. Eenmaal een korps hebbende waarvan de officieren geen directe bemoeienis hebben met den troependienst, terwijl evenmin gevaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 146