138 marsch blijft geheim voor een ieder, wien 'c niet om bepaalde rede nen moet medegedeeld worden. Maatregelen moeten genomen worden om te voorkomen, dat mili tairen, vrouwen, kinderen en kettinggangers, nadat de bevelen gege ven zijn, in aanraking komen met de bevolking. Het aantreden voor den afmarsch en deze zelve moeten zoo mogelijk onopgemerkt geschieden. Kan de marsch plaats hebben op een uur, waarop gewoonlijk afdeelingen uitgezonden worden, dan worden de voor den tocht bestemde troepen daaraan toegevoegd. Deze zetten dan den tocht voort, terwijl de eerste terugkeeren, opdat de afwezig heid van het uitgezonden troepengedeelte minder licht zal opgemerkt worden. Om zooveel mogelijk te voorkomen, dat de mindere Bterkte der terugkeerende afdeeling opvalt, kan men de manschappen grooter afstand van elkander doen nemen. Zoo de omstandigheden dit toelaten, zal men het best zijn doel bereiken door nachtmarschen. Het gebruik van flambouwen is niet mogelijk, omdat zulks de aandacht op de troepen zou vestigen. Moet de af marsch geschieden op een ongewoon uur, waardoor de opmerkzaam heid des vijands wordt getrokken, dan richt de afdeeling eerst hare schreden naar eene andere plaats om zoo den vijand te misleiden. Ook kan 't dienstig zijn de aangewezen troepen bij gedeelten, bij wijze van patrouilles, in verschillende richtingen en op verschillende tijd stippen uit te zenden met opdracht om zich op een bepaald uur en op eene bepaalde plaats te vereenigen. Gedurende den marsch moet, vooral bij nacht, de grootst mogelijke stilte worden bewaardgeraasmakende voorwerpen als kap- en zaag- messen moeten te huis gelaten worden, commando's moeten met zachte stem gegeven, spreken moet verboden worden. Door fluisteren tracht men, waar noodig, de aandacht tot zich te trekken. Waar geen bevelen ontvangen zijn, doen de afdeelingscommandan- ten hunne afdeelingen de bewegingen volgen van die gedeelten, welke zich naar de zijden van den bevelhebber bevinden. Bevelen worden het best overgebracht door ordonnansen, wordt iets waar genomen dan wordt hiervan fluisterend bericht, 't Is weDSchelijk de manschap pen in plaats van op commando's op teekens of zachte geluiden te doen werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 151