134 Gedurende den marsch moeten bewoonde oorden zooveel mogelijk vermeden worden, desnoods door een omweg te maken. Kan eene ontmoeting met enkele inboorlingen niet ontgaan worden, dan voert men hen mede of tracht hen om den tuin te leiden door informatiën in te winnen naar een anderen weg, en dezen dan ook eenigen tijd te volgen. Bij geheime marschen moeten de veiligheidstroepen niet te ver van de hoofdcolonne verwijderd worden, vooral niet indien de marsch ge schiedt met het doel den vijand te verrassen of te overvallen. Daar een geheime marsch bovendien bezwaarlijk kan geschieden, zonder goed op de hoogte te zijn van 's vijands bewegingen, treedt hier beveiliging der hoofdcolonne tegen vjjandelijke aanvallen ook meer op den achtergrond. Wordt gedurende den marsch halt gehouden, dan stelt de troep zich zoo gedekt mogelijk op. Ia Juli 1860 werd in deu Bandjermassinschen krijg eene poging aangewend om het vijandelijk hoofd Djemanoe te Goenoeng Boekit Mandie op te lichten. Hiertoe rukte eene afdeeling onder den len lui tenant Bakker om 3 uur 's nachts uit, stak de Riam Kiwa over en sloeg den weg in naar Mangkau. Een half uur verder verklaarde de gids den weg niet meer te kennenhij wilde de zijnen niet ver raden. Eerst des morgens werd daardoor het huis van Djemanoe bereikt en de oplichting mislukte. In September 1860 werd in denzelfden krijg een detachement uitgezonden om Hadji Abdoellah op te lichten. Eerst toen de troep aangetreden stond in den vroegen morgen van den 156n September, werd het doel van den tocht aan de manschappen medegedeeld; tot dusver waren alleen de officieren er mede bekend. Zoo stil mogelijk werd toen de marsch ondernomen. Marschen met bijzondere middelen van vervoer. Met vaartuigen. Het vervoer van troepen in vijandelijk land zal meestal geschieden met kleine prauwen of booten, zelden met grootere vaartuigen. De Bandjermassinsche krijg levert ons voorbeelden van het gebruik van groote schepen op de rivieren. Deze schepen werden al dan niet gebezigd in vereeniging met kleinere vaartuigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 152