137 Met treinen of trams. Het vervoer per tram in de nabijheid des vijands kwam en komt op Atjeh veelvuldig voor. Daartoe wer den steeds eenige noodzakelijke veiligheidsmaatregelen genomen. Om te beletten, dat de tram beschoten werd, worden op domineerende punten nabjj de baan troepen in stelling gelegd, terwijl voor de bewa king van de tram, daarin steeds een detachement geplaatst wordt. Met voertuigen. Het vervoer met voertuigen is zelden voor gekomen. De in de karren geplaatste infanterie zou feitelijk beveiligd moeten worden door cavalerie, aangezien de infanterie zelf weinig veiligheidsmaatregelen kan nemen. Toch zal, waar eene spoedige troepenverplaatsing noodzakelijk is, van karren gebruik gemaakt moeten worden, zelfs al is er geen cavalerie beschikbaar. Bij den in 1888 uitgebroken opstand in Bantam werd den militairen commandant van Serang verzocht zoo spoedig mogelijk een detache ment naar Tjilegon te zendeu. Aangezien de troepen voor het grootste gedeelte uit reconvalescenten bestonden, niet instaat een zwaren marsch af te leggen, werd gebruik gemaakt van paardenkarren. Een spits sterk 6 man ging voorop in twee karren, daarachter volgde het overige gedeelte van het detachement. Bij het halt houden op het erf van den assistent-resident werden de karren in carré geplaatst, om zich daarin te kunnen verschansen bij een mogelijken aanval. VII Bivaks. jl4 f C' Vp Iedere marsch, die niet naar een garnizoen of benteng leidt, eindigt met het betrekken van een bivak. De onzekerheid van 's vijands bewegingen, een bijna constante factor in Indische oorlogen, maakt 't noodzakelijk steeds tot zelfver dediging gereed te zijn. Het bivak moet zoo mogelijk aan de volgende eischen voldoen. De stelling, waarin de aanval van den vijand afgewacht wordt, moet zoo dicht mogelijk bij de legerplaats der troepen liggen. Zij moet het gebruik en de uitwerking van de eigen wapens begunstigen en zooveel mogelijk dekking verschaffen tegen vjjandelijk vuur. Het terrein, waarover de aanvaller het bivak zou moeten naderen, moet zoo min mogelijk gezichtsdekking verleenen. In het bivak moet tusschen de verschillende deelen gemakkelijke gemeenschap

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 155