bestaan om bedreigde punten dadelijk te hulp te kunnen snellen. Er ==aaoet gelegenheid bestaan om zelf aanvallend op te treden. Het bivak moet hoog en droog zijn, terwijl brandhout en water op de plaats aanwezig of gemakkelijk aan te voeren moeten zijn. In het bivak moet de troep beschermd zijn tegen een onverhoedschen aanloop van den vijand. Zoo mogelijk moet dus de plaats voor het bivak gekozen worden zoodanig, dat zij gedekt is door terreinhindernissen. Is dit niet mogelijk, dan moet zooveel doenlijk hierin voorzien worden door kunstmatige hindernissen. Het bovenstaande is van belang om de troepen niet noodeloos door wacht- en patrouillediensten te vermoeien en opdat het bivak door een geringe troepenmacht kan verdedigd worden, wanneer een groot gedeelte der troepen moet uitrukken. Inlandsche versterkingen van voldoende uitgebreidheid, tempels, kam pongs door een stevige omwalling of omheining omgeven of bossehen, waarvan de rand gemakkelijk versterkt kan worden, komen dus al dadelijk voor bivakplaats in aanmerking. Bij het versterken van het bivak tegen den inlandschen vijand behoeft niet op vijandelijk geschutvuur gerekend te worden. Het bivak dient echter aan alle zijden afgesloten te worden, omdat de vijand, niet gehinderd door geschut en trein, zeer goed bekend met het terrein en daarvan wetende partij te trekken, onverwachts in flank of rug kan verschijnen. De vorm van het bivak is afhankelijk van terrein en omstandigheden. Daar bovendien de inlandsche vijand zeer bekwaam is in het bedekt naderen en het doen van overvallingen, welke vooral 's nachts te vreezen zijn, zoo dient in alle stellingen, die 's nachts of gedurende langeren tijd bezet blijven, behoorlijk zorg besteed te worden aan het razeeren van het voorterrein. Moet een colonne, uit verschillende wapens bestaande, het bivak be trekken dan komen cavalerie, artillerie en genie binnen het door de infan terie afgesloten gedeelte. De vuurmonden met de noodige bediening kunnen op de voornaamste punten in den rand van het bivak in batterij worden gesteld. Zijn inlandsche hulpbenden bij eene colonne ingedeeld, dan verdient 't aanbeveling ze een afzonderlijk bivak te doen betrekken. Indien zij in het bivak der troepen opgenomen moeten wórden, moeten de noodige maatregelen tot het handhaven der orde getroffen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 156