139 Indien de voor het bivak beschikbare ruimte groot is, mag men zich hierdoor niet laten verleideu, om het bivak te veel uit te breiden, aangezien anders de veiligheidsdienst te bezwarend wordt. Het bivakkeeren kan geschieden in kampongs, nabij kampongs en verwijderd van kampongs. Het bivakkeeren in kampongs heeft het voordeel, dat de troepen dadelijk onder dak kunnen worden gebracht of van de schaduw kunnen partij trekken. Daarentegen bestaat er kans, dat de vijand tracht in het bekende terrein de troepen te bekruipen, terwijl het verzamelen der troepen in het begroeide terrein, vooral 's nachts, moeielijkheden oplevert. Yoor eene behoorlijke verbinding tusschen de verschillende deelen moet steeds zorg gedragen worden. Heeft de kampong zoodanige uitgestrektheid, dat slechts een gedeelte tot bivak kan gebezigd worden, dan moeten buitengewone veiligheids maatregelen worden genomen. Om deze onnoodig te maken moet het niet gebruikte gedeelte der kampong opgeruimd worden of ten minste gezorgd worden, dat zich om het bivak eene vrije strook bevindt, waardoor de schildwachten vrij uitzicht hebben. Is de kampong niet verlaten, dan kan men er het bivak alleen dan in betrekken, wanneer men volkomen zeker is van de bevolking. Anders loopt men gevaar aangevallen te worden door de kampong bewoners. Toen in Juli 1851 een aanval geschiedde op de kampong Meraksa (Palembang), waarin de colonne van den luitenant-kolonel de Brauw het bivak betrokken had, keerden de verraderlijke kampongbewo ners de wapens tegen de troepen. Indiërs om een of andere reden het bivakkeeren in de kampong niet wenschelijk wordt geacht en dus de troepen buiten de kampong gelegerd moeten worden, wordt in de eerste plaats gebruik gemaakt van de builen staande gebouwen. Is dit niet mogelijk of Diet voldoende, dan moet getracht worden zoo goed mogelijk in de huisvesting te voorzien. Is de bevolking niet gevlucht, dan is het raadzaam haar tegen betaling het zware werk te doen verrichten, ten einde den troep zooveel mogelijk slagvaardig te houden. 't Moet streng verboden worden de bevolking overlast aan te doen, teneinde de troepen de voordeelen van den handel met de bevolking

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 157