140 te doen genieten. De noodige voorzichtigheid moet steeds in acht genomen worden. "Waar mogelijk moeten balé-balés gemaakt worden, anders worden bladereD, enz. op den grond gespreid om als ligplaats te dienen. Het bivakkeeren nabij kampongs levert, wat de veiligheid betreft, gevaar op. Dit gevaar kan ons dreigen van de zijde der kampong bewoners of van vijandige benden, die van de aanwezigheid der kam pong gebruik maken om het bivak zoo dicht mogelijk te naderen en dan onverwacht hun aanval te beginnen. Zoo mogelijk moet dus het bivak op betrekkelijk grooten afstand der kampong geplaatst wor den, of moeten andere maatregelen tot vermeerdering der veiligheid genomen worden. Bij den tocht naar Moesapi (Atjeh Dec. 1873) werd het bivak op geslagen in de nabijheid van kampong Gighen. Om de troepen te vrijwaren tegen aanvallen uit de kampong werd het struikgewas opge ruimd en het gedeelte der kampong, hetwelk 't dichtst bij het bivak lag, in brand gestoken. Hierna hielden de alarmeeringen op, terwijl ook des nachts het bivak door den vijand niet noemenswaard meer werd verontrust. Verwijderd van bewoonde plaatsen kan het bivak betrokken worden in open terrein of wel in bosschen. Voor ligging en bescherming tegen regen en nachtlucht moet zooveel mogelijk zorg gedragen worden. Het bivakkeeren in een bosch is niet aan te bevelen, indien dit niet geheel bezet kan worden, aangezien er dan gevaar bestaat voor verrassingen. Moet van een bosch gebruik gemaakt worden door eene voor de uitgestrektheid te geringe troepenmacht, dan benut men dat gedeelte, hetwelk op de eenvoudigste wijze in te richten is tot een bivak met versterkte omheining en daarbij reeds een zooveel mogelijk open schootsveld heeft, terwijl overigens door openkappen en het aanbrengen van versperringen eene gedekte nadering zooveel mogelijk belet moet worden. Evenmin als bivaks in een bosch, zijn die nabij een bosch aan te bevelen, omdat door het bosch eene gedekte nadering mogelijk is. Bij de expeditie naar Samalanga in 1877 werdt door het 8ste bataljon het bivak betrokken in een boschje, dat voldoende ruimte ople verde en eene uitmuntende bescherming gaf tegen de zonnestralen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 158