141 't Lag echter op ongeveer 30 passen van een grooter bosch. Het bivak werd 's nachts omgeven door een keten van 36 schildwachten, die achter een aan den rand van het boschje aangebrachte versperring stonden. Al deze voorzorgsmaatregelen beletten niet, dat des Dachts 200 h 300 Atjehers het bivak onopgemerkt naderden. Het schot van een schildwacht, die ten slotte onraad bespeurde, werd beantwoord door een groot aantal schoten uit den tegenoverliggenden boschrand, waarop een drom vijanden zich op het bivak wierp. Veiligheidsdienst in staat van rust. Aangezien een troep, die in een bivak gelegerd is, niet gereed is voor het gevecht, moet steeds een gedeelte afgezonderd worden voor de beveiliging. De voorposten hebben tot taak 1°, kleine vijandelijke benden af te wijzen; 2°, overvallingen te voorkomen door bijtijds kennis te geven van de nadering van den vijand en dezen zoolang teg9n te houden. Hiertoe worden afdeelingen opgesteld op de punten, waarlangs de vijand zou kunnen naderen, terwijl kleine patrouilles in de onmid dellijke nabijheid der postenketen het terrein doorzoeken. Is 't noodig het terrein op grooter afstand te verkennen, zoo worden hiervoor sterkere verkenningspatrouilles uitgezonden. Bij oorlogen tegen een inlandschen vijand zal bij grootere troepen- afdeelingen de voorpostendienst door de korpsen worden verricht, die dan elk een gedeelte van den omtrek van het bivak beveiligen. Er - wordt dan gebruik gemaakt van veldwachten en dubbelposten, dag kunnen de veldwachten buiten het bivak worden opgesteld, bij nacht moeten de troepen, die met den veiligheidsdienst belast zijn, zich terugtrekken achter de omheining van het bivak. Gewichtige punten in het voorterrein, die in den regel reeds bij dag afzonderlijke bewa king vorderen, kunnen zoo noodig ook gedurende den nacht bezet worden. De in meerdere of mindere mate versterkte bivakrand vormt, door infanterie bezet, de alarmstelling en tevens de positie, waarin een vijandelijke aanval wordt afgewacht. Indien de omheining zoo sterk is, dat men in het bivak, als in een versterking is gelegerd, kan de veiligheidsdienst in verband met de uitgestrektheid van het bivak tcrt

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 159