142 zich bepalen tot een gering aantal posten, te geven door een of meer wachten. Bg donkere nachten, bij geringe sterkte van de omheining en tegenover een ondernemenden vijand kan het noodig zijn den rand van het bivak te doen bezetten door een keten van posten, die elkaar steeds moeten kunnen zien. In geval van alarm wordt in de tusschenruimten onmiddellijk stelling genomen door de achter de postenketen slapende manschappen. Grenst het bivak aan onbegaan bare terreinafscheidingen, dan kunnen die zijden door enkele schild wachten worden bewaakt. Voor den veiligheidsdienst mag het maximum van een vierde der troepen niet worden overschreden. Wordt het bivak slechts voor één nacht betrokken, dan kan bijv. bij een bataljon in carré van elke flank een sectie aangewezen worden voor den veiligheidsdienst, welke sectie om de 3 a 4 uur afgelost wordt. Bij afdeelingen van geringe sterkte worden slechts schildwachten geplaatst, die ook uit de flankafdeelingen geoomen kunnen worden. Om te voorkomen, dat de vijand zich in de nabijheid van het bivak nestelt, gebruik makende van terreinvoorwerpen, worden ver kenningspatrouilles uitgezonden. VelcLwachten. In den regel bestaan de veldwachten uit infanterie, waaraan zoo mogelijk eenige cavaleristen worden toegevoegd tot het snel over brengen van berichten. De sterkte der veldwacht hangt af van het aantal uit te zetten posten en den omvang van den patrouilledienst. Voor de belangrijkste veldwachten worden officieren aangewezen. De veldwachtcommaudanten moeten zoo mogelijk inlichtingen trachten te krijgen omtrent punten, die van belang kunnen zijn, zooals de richting en gesteldheid van wegen, de waadbare plaatsen en bruggen, de ligging van bosschen, kampongs enz. Moet de veldwacht zich naar een nog niet bezet terrein begeven, dan moet de marsch steeds met veiligheidsmaatregelen geschieden. De hoofdvereischten eener goede opstelling zijn zien zonder gezien te worden, met weinigen zich tegen velen staande kunnen houden. In verband met deze eischen moet de veldwacht zich nooit op een weg of voor een défilé opstellen of wel in huizen, waaruit zij niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 160