144 Als voorbeeld van de mogelijke gevolgen van te goed vertrouwen kan gelden het gebeurde met het stoomschip „de Onrust" tijdens den Bandjermassinschen krijg. "Waar 'c noodzakelijk is een punt buiten het bivak bij nacht te bezetten, moet de veiligheid zoo veel mogelijk verzekerd worden door hindernissen. Ten einde zich van de waakzaamheid der posten te overtuigen moeten bij dag en voornamelijk gedurende de warme uren visiteerpatrouilles uitgezonden worden. Ook bij nacht is toezicht op de posten noodzakelijk en wel bij groote vermoeidheid en op de uren, waarop de vijand gewoonlijk eene overvalling waagt. Bij volken, die den Mohamedaanschen godsdienst belijden, wordt de Donderdag en vooral de Dacht van Donderdag op Vrijdag als gunstig beschouwd in West-Sumatra geschieden aanvallen veel tegen het aanbreken van den dag, in andere streken bij het op- of ondergaan der maan. Van de meerdere of mindere veiligheid, verschaft door de hindernissen om het bivak, zal het afhankelijk zijn of het visiteeren der posten ge schieden kan door den commandant der wacht of den korporaal van aflossing, dan wel door eene visiteerpatrouille. Bij dag worden door de veldwachten nog sluippatrouilles uitge zonden, die tot taak hebben op korten afstand voor de postenketen het terrein te doorzoeken. Bij ontmoeting met den vijand dient de patrouille vereenigd te blijven. VIII. Hinderlagen. Het geheim is de ziel van alle militaire ondernemingen, maar vooral bij die, welke men door middel van een hinderlaag wil doen gelukken elke hinderlaag, die ontdekt is, is niet meer gevaarlijk voor den vijand en kan zelfs tot nadeel strekken van den troep, die haar gelegd heeft. Het doel van den tocht moet zooveel mogelijk geheim gehouden worden en gedurende den marsch naar de plaats der hinderlaag, zoo wel als na het uitzetten daarvan, moet alles vermeden worden, wat de aandacht op het detachement zou kunnen vestigen. Daarom moeten hoestende manschappen niet medegenomen worden verder verdient het aanbeveling slechts de beste manschappen te kiezen. Hoewel een troep, die een anderen troep verrast, sterk in het voordeel is, zal 't toch wenschelijk zijn de sterkte der hinderlaag gelijk of nage-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 162