146 slapen, omdat zij plotseling uit den slaap gewekt, verwarring zouden kunnen veroorzaken. In hinderlaag gesteld, zal het detachement optreden, indien de bende, waarvoor de hinderlaag is gesteld, er in is gevallen of wan neer 't blijkt, dat een bende of personen, die de hinderlaag voorbij gaan, haar ondekt hebben. Wanneer een hinderlaag bij een défilé is gelegd, laat men zooveel vijanden als mogelijk is er in komen, om vervolgens na een salvo zich op hen te werpen. Men dient echter rekening te houden met de eigen krachten. Heeft men de hinderlaag gesplitst, zoodanig, dat de vijand in het défilé opgesloten is, dan zal in den regel niet gevuurd kunnen worden. Een handgemeen zal dan beslissen, waarbij de vijand zich tot den laatsten man zal verdedigen. Wordt het défilé door bergen gevormd, dan plaatst men de hinderlaag achter de hoogte of op de helling, die het défilé beheerscht. Wordt de hinderlaag in een bosch gelegd, dan zal de afstand tot den weg of het voetpad, waarlangs men verwacht, dat de vijand zich zal bewegen, beheerscht worden door de meerdere of mindere dichtheid van het bosch, dus door den graad van gezichtsbescherming. Kreupelbosschen zullen het meest geschikt zijn voor hinderlagen. Heggen kunnen dienen om de hinderlaag er achter te plaatsen, wanneer zij dicht genoeg zijn. Yoordeelig zal het zijn, indien de hinderlaag niet alleen in front, doch ook in de flanken aan het gezicht onttrokken is. Door het maken van openingen moet de hinderlaag in staat gesteld worden om na het afgeven van een salvo aan te vallen. Een sloot of andere diepte evenwijdig aan of dwars op de marsch- richting van den vijand is gunstig, wanneer de troep daarin gedekt opgesteld kan worden en gemakkelijk en spoedig eruit kan komen om te attaqueeren of om zoo noodig zich terug te trekken. Dijken of opgehoogde wegen kunnen ook een zeer geschikte plaats voor een hinderlaag aanbieden. Wordt de hinderlaag in rijstvelden, alang-alang en dergelijke gewas sen gelegd, dan dient men er zorg voor te dragen, dat deze planten aan de zijde, vanwaar de vijand wordt verwacht, niet plat getrapt worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 164