150 Een groot voordeel zal 't zijn, als de commandant v/h convooi beschikken kan over eenige cavaleristen als ordonnansen. Wordt voor de convooien gebruik gemaakt van waterwegen, zoo kunnen met het oog op de veiligheid stoombooten, die hun bevei liging hoofdzakelijk in groote snelheid vinden, buiten bespreking blij ven en kunnen wij ons bepalen tot prauwen en dergelijken. Gaat een prauwen vloot stroomafwaarts, dan is de stroom een krach tige hulp om het convooi spoedig buiten het bereik van het vijan delijk vuur te brengen. Stroomopwaarts zal de vloot aan meer gevaren blootstaan. Zoo mogelijk wordt de dekking in afzonderlijke prauwen geplaatst, die, doordat het dak voor een groot deel ver schoven kan worden en doordat er geen lading op is, meer geschikt zijn voor het optreden der troepen. Om de roeiers in bedwang te houden, worden op elke prauw zoo mogelijk eenige soldaten geplaatst. De beveiliging van front en rug geschiedt als is aangegeven bij de marschen. De overige soldaten- prauwen roeien op de flanken of aan de meest bedreigde zijde ter hoogte van de tusschenruimten van de liniën. Bij lange convooien is 't wenschelijk, dat de bevelhebber een licht bootje te zijner beschikking heeft tot het overbrengen van berichten. De commandeerende officieren moeten ook hier niet uit het oog ver liezen, dat dekking van het convooi de eenige richtsnoer bij al hun handelingen moet zijn. X. Het omsingelen van huizen. Tot de opdrachten van kleine detachementen, welke veel beleid vorderen en veel gevaar opleveren, behoort het omsingelen van hui zen om de inwoners gevangen te nemen of bij verzet te dooden. Hierbij dient onderscheid gemaakt te worden tusschen huizen, die wel en die niet op palen staan. Het doel van den tocht doet reeds als eerste eisch stelleD, dat het te omsingelen huis bereikt wordt, zonder dat de vijand de tegen woordigheid der troepen bemerkt of daarvan bericht krijgt. Aangezien, indien de vijand zich niet vrijwillig in onze handen stelt, een strijd op leven en dood begint, omdat den vijand zoo min moge lijk gelegenheid tot ontsnappen gegeven mag worden, dienen voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 168