151 deze ondernemingen zoo veel mogelijk manschappen gekozen te wor den, die door kalmte, moed en vastberadenheid uitmunten. Zoodra de troep de woning is genaderd, mag het omsingelen niet op luide commando's geschieden om te voorkomen, dat de vijand handelend optreedt, voor dat de troep in stelling is. 't Zou 'c beste zijn alles te doen uitvoeren zonder eenig commando daartoe moet de troep van te voren er in geoefend zijn. Bij huizen op palen kan het detachement zich plaatsea onder de wanden in den vorm van een carré en met het front naar buiten, terwijl enkele manschappen zich bij de trap plaatsen om zoo noodig vijan den, die de woning langs die zijde zouden willen verlaten, neer te schieten. Deze opstelling heeft het voordeel, dat naar alle zijden onmiddel lijk gevuurd kan worden, dus ook wanneer de bewoners het huis door den wand trachten te verlaten. Hiertegenover staat echter het nadeel, dat, indien de vijand weet, waar de troep zich opge steld heeft, hij kan trachten door lanssteken, enz. gewonden te bezorgen. Is het detachement in stelling, dan worden de bewoners gesom meerd, ongewapend het huis langs de trap te verlaten. Wordt aan dezen last voldaan, zoo worden zij gevangen genomen. Tracht de vijand het huis langs een anderen weg, dan wel gewapend te verlaten, zoo wordt hij neergeschoten. Aangezien, indien aan de sommatie gevolg is gegeven of wel geen antwoord is gegeven, geen zekerheid bestaat, dat het huis verlaten is, moeten eenige salvos's er door heen worden gelost, waarna wederom gesommeerd wordt. Indien niemand te voorschijn komt, gaan enkele manschappen het huis in om dit te doorzoeken. Een andere wijze van opstelling is het plaatsen der manschappen om het huis. Wordt dit geheel omsingeld, zoo zal, indien geen gevolg gegeven wordt aan de sommatie en personen het huis gewapend of door de wanden verlaten, niet gevuurd kunnen worden, om niet eigen man schappen te treffen. De beslissing zal dan aan de bajonet bljjven, waarbij meer kans op gewonden is. Wordt van deze wijze van op stelling gebruik gemaakt, zoo mag de troep niet zoo dicht bij het

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 169