167 Men is het trouwens over de noodzakelijkheid dier scheiding nog lang niet eens, want daar zij in elk geval iets onnatuurlijks is, zoo wordt zij door vele bekende specialiteiten op postduivengebied nim mer toegepastook op de Rijkspostduiven-stations onder mijn beheer, scheidden wij de geslachten slechts zeer kort, gewoonlijk alléén in de maand Februari. Dit had ten doel om, door op eenzelfden datum, bijv. 1 Maart de geslachten bij elkander te brengen en met het broeden te doen beginnen, een zeker aantal jongen van nagenoeg denzelf den leeftijd te krijgen. Was het doen vliegen der jonge duiven zoo kort na aankomst in Indië dus gewaagd, nog veel gewaagder was het om deze vogels, bij gebrek aan voldoende vervoermiddelen tusschen Kota-Radja en Singkel, regelrecht naar het nevenliggend station in dit geval Melaboeh te zenden en aldaar één voor één los te laten (Ind. Mil. Tijdschr. '93 bl. 141), want ieder, die slechts een weinigje aan de duivensport gedaan heeft, weet, dat van zulke vluchten totaal niets terecht komt. Wel zijn er enkele voorbeelden van in Europa, dat eene jonge postduif, die onafgericht op een grooten afstand van het hok werd losgelaten, den weg naar huis terug vond, doch dit zijn groote uitzonderingen, zoodat men vooral in Indië de duiven nog niet aan zulke proeven mocht wagen. Uit het bovenstaande is meen ik voldoende aangetoond, dat bij die eerste proeven de behandeling der duiven veel te wenschen heeft overgelaten, doordien het personeel niet met alle geheimen van het duivenspel bekend was. In Duitschland was men van de noodzakelijkheid, dat voor het beheer van een postduiven-station, in de eerste plaats bekwaam personeel noodig was, zóó zeer overtuigd, dat het legerbestuur alvo rens tot het oprichten van militaire postduiven-stations over te gaan, eerst nog een zijner meest bekende specialiteiten op dat gebied naar België zond om daar het duivenspel grondig te bestudeereneerst daarna werd aan dien persoon de organisatie en de oprichting der militaire postduivenstations opgedragen. Alzoo éérst zorgen voor geoefend personeel en daarna duiven aanschaffen, doch niet omge keerd eerst de duiven in de hoop, dat de kennis dan van zelf komt, want ofschoon door langdurige ervaring de wetenschap na verloop

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 185