172 plaren witte postduiven, die wij daar soms hadden, proefondervinde lijk is gebleken; voor Indië zou men daarom in de eerste plaats de zoogenaamd donkerblauwe krasduiven moeten aanschaffen. Vooral in Indië, waar tal van plaatsen nog niet door de telegraaf verbonden zijn, zouden de postduiven mijns inziens groote diensten kunnen bewijzen bij de vele groote of kleine expedities, die daar zoo herhaaldelijk aan de orde zijn. Wat zouden zij bijv, in de afgeloopen jaren niet van verbazend veel nut geweest zijn, indien wij alléén maar te Kota-Radja, en nu tijdens de tochten van den Generaal Van Heutz ook te Edi en Segli, een goed ingericht postduiven-station hadden gehad, zoodat de vele patrouilles of grootere afdeelingen, telkens als zij voor langeren of korteren tijd het terrein ingingen, eenige van die luchtboden hadden kunnen meenemen. Wat hadden bijv. een paar postduiven, zoo ik meen in 1886 of 1887, geen onschatbare diensten kunnen bewjjzen aan den toenma- ligen luit. Nypels, die op 1 a 11 2 uur afstand van den Kraton, met zijne zwakke patrouille door een overmachtigen vijand omsingeld, de plaats des onheils door zijne vele gewonden niet kon veriatenen geen middelen bezat om de hulp der makkers in te roepen. Eene enkele postduif, die men ten teeken van onraad de staartpennen had kunnen uittrekken, waarmee slechts ééne seconde verloopt, zou in nog geen 10 minuten de zoo vurig verlangde hulp hebben ontboden. Naar aanleiding van bovenstaande beschouwingen, vermeen ik dan ook de door Mineur gestelde vraag: „of er geen redenen zijn om den militairen postduivendienst weder in 't leven te roepen", bij het Leger bestuur ter overweging ten zeerste te mogen aanbevelen. Aangezien de kosten van onderhoud in Indië niet groot zijn, zoo zelfs, dat in mijn tijd te Atjeh op de meeste posten duiven werden gehouden, die uit de pot van Egypte meeaten, zoo zou het mijns in ziens weinig bezwaarlijk zijn om tot de oprichting van militaire post- duiven-Btations in alle garnizoenen, maar in de allereerste plaats in de meer afgelegen posten, als bv. Paja Combo, Fort van der Capellen enz. enz. over te gaan. Yooral voor deze geïsoleerde posten, die in omstandigheden kunnen komen, dat zij van alle gemeenschap zijn uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 190