178 gesloten of wel, dat zij troepen op groote afstanden moeten uitzenden, kan het bezit Tan postduiven van het allerhoogste belang zijn. Thans ziet men het weer in Zuid-Afrika, hoe alléén de postduif in staat is, om van Ladysmith, dat aan alle zijden is ingesloten, nu en dan een bericht van de belegerden naar den opperbevelhebber der Engeïsche troepen over te brengen, nu alle andere middelen om gemeen schap te krijgen falen. Ook in Indië kunnen zich zulke gevallen voordoen en juist daarom zou ik reeds in tijd van vrede in de meeste zoo niet alle garnizoenen, een flink postduiven-station gevestigd willen zien, vooral nu de kosten van aanschaffing en onderhoud dezer luchtboden betrekkelijk zoo gering zijn in verhouding tot de groote diensten, die zij misschien eenmaal kunnen bewijzen. Om nu op al die militaire stations aan geschikt personeel te komen en daaraan nimmer gebrek te krijgen, zou ik willen voorstellen om bijv. te Nijmegen op een der bovenverdiepingen der kazerne van de Koloniale Reserve een station van 50 of 100 postduiven te vesti gen, zoodat al het personeel daar, zoowel officieren als minderen, het een en ander omtrent het duivenspel en het aanbinden van depêches zou kunnen leeren. Tevens zou daar te Nijmegen gezorgd moeten worden voor t kwee ken van uitmuntende jongen, ten einde deze op bepaalde tijden naar Indië te zenden om, zooals boven gezegd is, versch bloed onder de aldaar aanwezige exemplaren te brengen. Aangezien het behoorlijk verzorgen, het kweeken en vooral het africhten van postduiven, eene zeer aangename bezigheid is, zoo heb ik de vaste overtuiging, dat de officieren, commandanten van eenzame posten, zich met den meesten ijver aan dezen nieuwen tak van dienst zouden wijden en dat zij weldra de duivensport uit zuivere liefheb berij zouden beoefenen, hetgeen het succes in niet geringe mate zou verhoogen. Amsterdam, November 1S99. A. Holland. Kap4. 7e Reg4. Inf10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 191