182 - stuk zal niet veel meer zijn dan dat van het veldkanon 96, De affuit komt overeen met die van het veldkanon en is ook voorzien van aszit- plaatsen. De projectielen zijn eene granaatkartets en eene brisante gra naat, voorzien van eene dubbelwerkende buis. Daar eene geheel metalen kardoes niet geschikt zou zijn voor het gebruik van verschillende ladingen, heeft men eene korte metalen huls met rand aangenomen. In die huls bevindt zich een ontstekingspraeparaat. De voorwagen bevat minder munitie dan die van het veldkanon; het aantal caissons per batterij is dus grooter genomen. De houwitser van 15 c.M. blijft deel uitmaken van de „zware artillerie van het leger" (vroeger „Fuss-Artillerie mit Bespannung", thans „Schwere Artillerie der Feldarmee" genaamd). C. („Revue d'Artillorie" Oct. 1899. p. 69). Verliezen der Engelschen bij Glencoe en Elandslaagte. A. Glencoe. Officieren: gesneuveld 5,18 pet.; verwond 11,92 pet; te zamen 17,10 pet. Onderofficieren en manschappen gesneuveld 0,68 pet; verwond 3,45 pet; te zamen 4,13 pet. B. Elandslaagte. Officieren: gesneuveld 3,22 pet; verwond 19,35 pette zamen 22,57 pet. Onderofficieren en manschappen gesneuveld 1,07 pet; verwond 5,36 pet; te zamen 6,43 pet. (Allgemeine Militiir-Zeitung. 1899 N°. 87). C. Het Duitsche Veldkanon 96. In een hoogst belangrijk artikel van generaal Yon Rohne te be langrijker wegens de groote bekwaamheid van den schrijver op artillerie- technisch gebied worden eenige beschouwingen over de uitwerking van het snelvurende kanon der Duitsche veldartillerie (Feldkanone 96) gegeven. Uitgaande van eenige gegevens door de militaire pers openbaar ge maakt, maakt Yon Rohne eene vergelijking tusschen het kanon 96 en het oude kanon 73. Wat betreft het granaatkartetsvuur valt deze ver gelijking geheel ten gunste van eerstgenoemden vuurmond uit. De meerdere uitwerking op eene verticale schijf verkregen, zou aangroeien met den afstand en gemiddeld 25 pet. bedragen. Hij is van oordeel, dat op afstanden boven de 1500 M. het nieuwe kanon niet sneller zal vuren dan het oude. Het tijdsverloop tusschen twee opvolgende schoten

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 200