187 inroep, indien bij het putte» uit de veel omvattende stof hier of daar eenig punt minder volledig behandeld mocht blijven. Aandachtige lezing van het opstel van den heer van den Belt deed mij onwillekeurig de vraag stellen: Heeft de schrijver wel genoeg „rekening gehouden met onze Indische oorlogstoestanden en heeft „hij zijne theoretische kennis van het optreden van troepenmassas, „in grootere verbanden en tegenover een goed georganiseerden en „modern uitgerusten tegenstander, niet wat te veel aan onze Indische „toestanden willen aanpassen?". Gelet op schrijvers beschouwingen omtrent: de bevelen (order, marsch-, voorhoede- en gevechtsbevel) de voorhoede cavalerie en de cavalerie voorhoede; de plaatsing van cavalerie- en artilleriecommandant bij den colonne commandant; sterke of zwakke voorhoeden bet krachtdadig artillerievuur voor den aanval do ambulances; het kort vóór den aanval uitgeven van het gevechtsbevel, en de indeeling en den werkkring van de stafofficieren beantwoord ik het eerste gedeelte van bovenstaande vraag met een beslist „neen", het tweede gedeelte met een niet minder beslist „ja". Ter motiveering van deze meening wensch ik bovenstaande punten, voor zoover zij niet tot het cavaleristisch gedeelte behooren, ook in verband met mijne brochure, aan eene nadere beschouwing te onder werpen. Punt 1. De uit te vaardigen bevelen. (Order, marsch-, voorhoe- de- en gevechtsbevel). 's Schrijvers beschouwingen omtrent de wenschelijkheid van het afzonderlijk uitvaardigen van een order, een marschbevel, een voorhoe debevel en een gevechtsbevel leveren geen nieuwe gezichtspunten op, waar hij er echter toe overgaat aan te geven, hoe het voorhoede- en het gevechtsbevel in het door mij behandelde geval hadden hunnen en later hoe zij hadden moeten luiden, kon ik niet nalaten in gedachten uit te roepen „Que de bruit pour si p6U de besogne". Zeer zeker kunnen er hoewel zeldzaam ook in onze Indische oorlogen omstandigheden voorkomen, die het uitvaardigen van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 207