MILITAIRE ZIEKENVERPLEGING. Ziek ^verplegingin den werkelijken zin des woords, door des kundig personeel, bestaat niet in de militaire hospitalen in Nederl. Indië. De ziekenoppassers zijn, over het algemeen, slecht en onbruikbaar. Zoo ooit een naam ijdelijk gebruikt is, dan is het die van „Zieken vader", wanneer men daarmede de onderofficieren van den militair geneeskundigen dienst aanduidt. Dat in de hospitalen werkelijk verplegers noodig zijn, behoeft aller minst betoog voor medici. Het is mij dan ook bekend, dat vele officieren van gezondheid den toestand van onzen verplegingsdienst anders wenschen. Ja, ik durf beweren, dat alle officieren van ge zondheid overtuigd zijn van de groote noodzakelijkheid, verandering in dezen, voor den tegenwoordigen tijd werkelijk onhoudbaren toestand, te brengen. Waren er geen financieele bezwaren, niets zou eenvou diger zijn, dan voor groote traktementen, uitstekende verplegers in Europa te werven. Juist evenwel de financiën maken het moeielijk, en toch, meen ik, is het te doen voor betrekkelijk weinig geld, onze ziekenverple ging op dusdanigen voet te regelen, dat ze aan billijke eischen voldoet. De allereerste vraag, die zich voordoet is de volgende Is ziekenverpleging in militaire hospitalen, mannen- of vrouwenwerk Zonder twijfel is in Europa de vrouw bezig zich de ziekenverple ging voor hare sexe te veroveren, en ik wil niet ontkennen, dat de vrouw vele eigenschappen bezit, die haar voor ziekenverpleging geschikt maken, welke bij den man over het algemeen in mindere mate voor handen zijn, Geduld, toewijding en liefde worden bij de vrouw in grootere mate verondersteld dan bij den man.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 20