192 bevel waren prijs gegeven, enkel en alleen, ter wille van het krampachtig vasthouden aan eenignormaal schema. In tegenstelling met mij, die het eenige uit te reiken bevel gevechts bevel 's avonds te voren uitgeef, wil schrijver uitgezonderd de „order", die hij ook 's avonds te voren verstrekt de verschillende bevelen (marsch- en voorhoedebevel) eerst den zelfden morgen, liefst kort voor het uitrukken, doen uitvaardigen om redenen, die wij op blz. 1047 voorlaatste alinea van zijn opstel als volgt geformuleerd vinden: „Wat het tijdstip van uitgifte betreft, doet men beter een bevel „te geven kort voor het uitrukken, omdat het mogelijk is, dat nadere „berichten nog wijzigingen in het plan van den colonne-commandant „brengen, waardoor het bevel veranderd, mogelijk ingetrokken moet „worden, wat geen gunstigen indruk geeft voor de leiding. „Bovendien heeft men het voordeel tot het laatste oogenblik over „de troepen te kunnen beschikken. „Toch is het zaak, dat de troep weet, dat er den volgenden mor- „gen uitgerukt zal worden, omdat steeds nog voorbereidingen te treffen „zijn. De troep kan hiermede in kennis gesteld worden per „order", „waarin dan alles gezegd wordt, wat de verschillende afdeelingen en „hare commandanten noodig hebben te weten, meer echter niet. „Met het oog op geheimhouding is het noodzakelijk, zoo eenigszins „mogelijk, deze order niet te geven, zoolang iemand het bivak nog „kan verlaten". Met den inhoud van bovenstaande regels kan ik mij in het geheel niet vereenigen. Er bestaat hier een principieel verschil tuBschen den heer van den Belt en mij; hij wil er n.l. boven alles voor waken, dat de vijand te weten komt, dat wij den volgenden dag tegen zijne stelling zullen oprukken en mag er derhalve geen enkel daarop betrekking hebbend bevel worden uitgegeven, zoolang nog iemand het bivak kan verlaten. Waar verrassing bepaald op den voorgrond staat doch ook dan alleen ga ik mede met de door den heer van den Belt aangegeven wijze, in alle overige gevallen, waarin des morgens vroeg, 6 a Q1/^ Y.M wordt uitgerukt, blijf ik de door mij vooropgestelde wijze van uitvaardigen van bevelen bepaald noodzakelijk achten. Aan de door schrijver aangegeven wijze, waarbij eersteen halfuur

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 212