193 voor den afmarsch het marschbevel wordt uitgegeven, is rn.i. het nadeel verbonden, dat zij aan de verschillende commandanten, die het laatste half uur vóór den afmarsch de handen vol hebben met aller lei beslommeringen, te weinig tijd laat om "behoorlek van dat bevel kennis te nemen, terwijl het half duister van de schemering het raad plegen der kaart dikwijls in hooge mate zal bemoeielijken. Het vragen van inlichtingen, zooal niet geheel uitgesloten, is zeer beperkt de voorhoede-commandant moet bovendien nog een voorhoede bevel opmakenen zal het noodzakelijk gevolg daarvan dikwijls zijn, dat de marsch veel te laat aanvangt en de overige nog uit te vaar digen bevelen zich door gejaagdheid en als gevolg daarvan door onvol ledigheid zullen kenmerken Zelfs al werd het marschbevel om 5 V.M. uitgegeven, ook dan nog zou het tijdstip verkeerd gekozen zijn, omdat er onnoodig nacht werk van gemaakt wordt en den commandanten, wien misschien een zware dagtaak te wachten staat, zelfs niet eens de tijd gelaten wordt, zich behoorlijk te kleeden en te voeden. Alleen als de omstandigheden toelaten, dat de troep eerst laat b.v. tegen 8 V.M. afmarcheert, kan het marschbevel op den morgen van het uitrukken worden uitgegeven, doch ook dan nog blijf ik aan het uitgeven van het bevel 's avonds te voren de voorkeur schenken. Wijs ik dan ook hierbij den lezer nog op het tijdstip, waarop schrijver's voorhoedebevel wordt uitgegeven, 5.55 V.M., d. i. 5 mi nuten voor den afmarsch dan is het duidelijk, dat het veel rationeeler is den commandanten, zoo eenigszins mogelijk den avond te voren kalm met de plannen in kennis te stellen. Ter vereenvoudiging, ter voorkoming van veel onnoodig geschrijf en om elkeen kalm en bedaard zijn beschikkingen te doen nemen, is het zaak, om de door den heer van den Belt gegeven „order" in het bevel samen te vatten, te meer, daar de inhoud van die order er op wijst, dat het plan en de indeeling van den troep toch reeds in hun geheel zijn vastgesteld. En zou werkelijk het vertrouwen in de leiding geschokt worden, als een enkele maal vóór het gevecht een aanvang genomen heeft, door nadere berichten wijzigingen in de gegeven orders moesten worden gebracht? M.i. is daartoe heel wat meer noodig; maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 213