195 Yan de daar bedoelde „verdere detacheeringen" moet dan ook m.i. de achterhoede, die gedurende het gevecht eenvoudig opsluit, worden uitgesloten. Het voltallig houden van II het bataljon van 4 compagnieën in de hoofdcolonne heeft volstrekt geen nut, terwijl het daarentegen van zeer groot belang is, dat de in gevecht geraakte voorhoede door het eigen korps wordt gesteund en aangevuld. Liever een voltallig korps in gevechtdan een voltallig korps in de hoofdcolonne. Omtrent het commando van de beide bataljons-commandanten valt slechts te melden, dat „commandant van de hoofdcolonne" eigenlijk een sinecure is. („Das Gros 2 bataljons infie, en 1 batterij veld artie. erbalt also keinen bisonderen Führer" zegt o.a. majoor Griepenkerl in zijne „Taktische Unterrichtsbriefe" blz. 24). De commandant van de hoofdcolonne treedt tijdelijk als zoodanig op, om de bevelen van den colonne-commandant, die zich niet steeds bij de hoofdcolonne kan ophouden, te ontvangen en te doen uitvoeren. In punt 2 geeft de heer van den Belt aan, dat het noodig ware geweest al dadelijk de artillerie en zoo mogelijk den trein en de ambulance van eene vaste dekking te voorzien. Wat de artillerie betrefr, is deze opmerking juist en moet daarom in het gevechtsbevel van de brochure alsnog worden opgenomen Dekking artillerie: Het peloton infanterie, dat op de artillerie volgt. De heer van den Belt vergete echter niet, dat, waar zooals in mijn geval het aanwijzen dier dekking nagelaten is, de artilleriecommandant verplicht is haar te eischen. Een bepaalde dekking voor de artillerie is vooral in onze oorlogen voor haar in zoo hooge mate eene le vens- quaestie, dat wel steeds en overal de eerste vraag van den artillerie commandant zal zijn„Wie dekt mij". Een kleine dekking voor de ambulance is in de practijk gebleken geene overdaad te zijnvooral bij de voorhoede was zij meermalen broodnoodig. Zoodra toch enkele tandoes in gebruik zijn en met het oog op den grooten afstand of de bedektheid van het terrein niet volkomen veilig naar achteren, d. i. naar de ambulance van de hoofd colonne, kunnen worden gezonden, wordt de voorhoede in hare

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 215